Galeri Nev’de O! Sergisi Kapılarını Sanatseverlere AçtıGaleri Nev’de O! Sergisi Kapılarını Sanatseverlere Açtı
Nazif Topçuoğlu “Güneş Benekleri (Güneşi Takip Edin! Dizisi)”

Galeri Nev, 2014 yılında kuruluşunun otuzuncu yıldönümü vesilesiyle hayata geçirdiği ve iki yılda bir düzenlenen NevNadir sergilerinden biri olan O! ile usta isimleri sanatseverlerle tekrar bir araya getiriyor.

Küre: olağanüstü yalınlığı ile asırlardır bizi büyüleyen O!. Her noktanın biribirine eşit uzaklıkta olmasının demokrasisi, matematiğin otoritesi, merkez ve “kaç”ı, gezegenler ve uyduları arasındaki çaresiz çekim, sonsuz olasılığın heyecanı, suya düşen yağmur damlasının şiirselliği, kendinden geçercesine dönüp durmanın tanrısallığı… 2014 yılında Galeri Nev’in otuzuncu kuruluş yıldönümü vesilesi ile başlayan ve iki yılda bir tekrar eden NevNadir sergilerinden biri olan O!, küre formunun etrafında dönüyor, dönüyor. Sergi, Galeri Nev’in temsil ettiği sanatçıların yanısıra, hayranlıkla ilişkilendiği “nadir” misafirleri de ağırlıyor. Sanatçıların bu sergi için ayırdıkları ya da ürettikleri özel işlerle O! yalnızca teknikleri, malzemeleri, düşünceleri ve nesilleri birbirleri ile karşılaştırma olanağı sunmuyor. Zamanın ortak ruhunun izini de sürüyor.

Galeri Nev’de O! Sergisi Kapılarını Sanatseverlere Açtı
Melike Abasıyanık Kurtiç İsimsiz I Untitled

Sergi için inşa edilen kıvrımlı duvarlar kürenin kapsayıcı ve mahrem iç mekânına da referans veriyor. Kafa tasımız, ana rahmi, bir kar küresi ve tarihin sonsuz anında, sayısız farklı coğrafyada inşa edilen tapınaklar, hepsi galerinin bu sergi için daireselleşen –hatta belki labirentleşen- mimarisine ilham veriyor. İçeriye yerleşen eserler, bir yandan bilim ve felsefenin kutuplarını yeniden ararken, bir yandan da akla ateşin etrafında el ele çemberleri, antik amfitiyatroları, disko toplarını, sabun köpüklerini, bilyeler ve toplar ile oynanan bütün oyunları da getiriyor. O! izleyenleri oyun oynamaya davet ediyor.

Sergide yer alan sanatçılar:
Alev Ebüzziya, Ayşegül Turan, Beril Or, Deniz Aktaş, Eda Gecikmez, Erdal Duman, Erol Akyavaş, Esma Ekiz, Fatih Kahya, Gökhun Baltacı, Gülsün Karamustafa, Güneş Terkol, Işıl Kurmuş, Kutlu Gürelli, Kyriaki Mavrogeorgi, Melike Abasıyanık Kurtiç, Nazif Topçuoğlu, Necla Rüzgar, Nermin Kura, Pelin Kırca, Roland Topor, Selim Cebeci, Yıldız Moran, Volker Marz, Zeren Göktan

O! sergisi, 19 Mart – 19 Nisan tarihleri arasından Galeri Nev Ankara’da ziyaret edilebilir.

Künyeler

Nazif Topçuoğlu
“Güneş Benekleri (Güneşi Takip Edin! Dizisi)”
“Sunspots (Follow the Sun! Series)”
2020, Arşivsel pigment baskı | Archival pigment print
60*77 cm 1/5 ed.

Melike Abasıyanık Kurtiç
İsimsiz I Untitled
1973
Seramik I Ceramic
212419 cm.


Galeri Nev

Kırlangıç Sokak, No: 24/3, Gaziosmanpaşa 06700 / Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir