“Galeri Soyut Çayyolu” Açıldı!

Ankara’nın kurumlaşmış galerilerinden Galeri Soyut, 31 yıllık geçmişiyle bu kez “Galeri Soyut Çayyolu” olarak ikinci sergileme alanıyla 4 Aralık 2021 tarihinde, MAG PRSolutions organizasyonuyla Başkentlilerle bir araya geldi. Yoğun ilgi gören açılış keyifli dakikalara sahne oldu.

3 katlı alanıyla daha geniş ve çağdaş bir yaklaşımla düzenlenen Galeri Soyut Çayyolu salonlarındaki açılış sergisi “Yeni Etki” adıyla çeşitliliği, farklı disiplin ve biçemleri kucaklayıcı bir anlayışı benimsiyor. Açılışa özgü olarak düzenlenen sergi her bakımdan karma bir özellikte olmasının yanı sıra sergilenen yapıtlarda teknik ve malzeme yönünden bir sınırlama olmaması serginin kalitesini ortaya koydu. Resim (yağlıboya, akrilik, suluboya), seramik, cam, metal ve mermer heykellerin yanı sıra değişik malzemelerden oluşturulmuş çalışmalar etkinliğin zenginliğini göstermek bakımından ziyaretçilere kayda değer bir görsel şölen sundu.

Onur ve Mehmet Subaşı’nın katılımcı sanatçıların seçiminde izledikleri yöntem ile geniş bir yelpaze altında, biçem bağlamında farklı adlar aynı sergide buluşturuldu. Oluşturulan karma etkinlik sayesinde Galeri Soyut Çayyolu sergisi, çok sayıda sanatçı ile izleyici arasında bir tür kucaklaşma ve aynı çatı altında buluşma imkânı sağladı.

Onur Subaşı yaptığı açılış konuşmasında “Soyuta katıldığım günden beri öncelikli düşüncem standart bir sanat galericiliği dışında, sanat ortamına neler katabileceğimdi. Bu bağlamda ilk yaptığım uzmanlık alanım olan yazılım ve bilgi teknolojilerini sanat alanında kullanmak oldu. Belki de Türkiye’de ilk kez 2004 yılından itibaren tüm sanat etkinliklerimizi web sitemizden izleyebiliyorsunuz. Ayrıca 2016 yılı itibariyle yine özel sanat galericiliğinde bir ilk olan 3 boyutlu sanal tur sistemini sanat ortamına entegre ettim. Alanımla ilgili yenilikleri siz sanat izleyicileriyle buluşturmaya devam edeceğim. Uzun zamandır Galeri Soyut’un bu bölgede yer almasını hedefliyorduk. Yoğun bir tadilat sürecinin ardından şimdi bu mekânın tadını çıkartma zamanı…” ifadelerini kullandı.

Mehmet Subaşı ise konuşmasında Galeri Soyut’un geçmişi ve geleceğinden bahsetti. “1990 yılında, o dönemin cazibe merkezi olan Kızılay semtinde başlayan sanat galericiliği yolculuğumuz, kentin ye bölge profilinin değişimine paralel olarak; 2004 yılında Çankaya Yıldız’da, şimdi ise Ankara’nın kültürel profilinin şekillendiği önemli bir yerleşim bölgesi olan Çayyolu’nda sürecek. Bu yeni galeri mekanımızın açılış heyecanını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sanat galerilerinin, toplumsal değişim ve dönüşümün, kültürel ortamın, en önemli dinamiklerinden biri olduğu gerçeğini gözden uzak tutmadan, öncü ve yenilikçi yaklaşımla her kuşaktan sanatçı ile izlediğimiz yol haritasını, siz değerli sanat dostlarının desteği ve katkısı ile sürdürme azmimiz devam edecektir. Elbette ki bu sürecin en önemli unsuru saygı değer sanatçılarımızdır. Onların varlığı, her koşulda sanat üretimlerini sürdürmeleri, ülkemizin ve ulusumuzun geleceğe güvenli bakmasında, oldukça önemli bir göstergedir” dedi. Subaşı “Galeri Soyut/Çayyolu Şubesi, iş hayatında bizim yolumuzu tercih eden bilgi ve birikimi ile galerimizin güncel ve dinamik olmasını sağlayan, Sevgili oğlumuz Onur Subaşı’nın yönetiminde devam edecektir. Ulusumuzun Yüce Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yol alma hedefi ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyor, bu mutluluğu bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Galeri Soyut Çayyolu

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2873 Cad no:3 A-3 Anchor İş Merkezi, 06810 Çankaya/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.