Galeri x-ist, Aydın Berk Bilgin’in x-ist’teki ilk kişisel sergisine 22 Şubat tarihine kadar ev sahipliği yapıyor

Çalışmalarında zaman kavramını sorgulayan fotoğraf sanatçısı Aydın Berk Bilgin’in x-ist’teki ilk kişisel sergisi “Gün İzi”, sanatçının 7 yıldır sürdürdüğü deneysel bir sanat projesinin sonuçlarını izleyiciyle buluşturuyor. Alelade teneke kutulardan kendi ürettiği iğne deliği (pin hole) kameraları kamusal alanlara yerleştiren ve bunları günlük, aylık, yıllık olarak pozlayan Bilgin, ortaya çıkan sonuçlarla peşinde sürüklendiği zaman kavramını görselleştirmeyi amaçlıyor.

Galeri x-ist, Aydın Berk Bilgin’in x-ist'teki ilk kişisel sergisine 22 Şubat tarihine kadar ev sahipliği yapıyor

Fotoğraf aslen zamanı dondurduğu için bir belge niteliğinde değerlendirilir. Deneysel fotoğraf ise bu katılığı kırar. Kompozisyona ve imgenin üretim sürecine müdahale imkânı tanır. Salt duruştan öte anlatım diline yapısal ve içeriksel katkılar sağlar. Aydın Berk Bilgin’in çalışmalarında fotografik görüntü yalnızca ışığın dokunduğu bir yüzey olmaktan çıkıyor, somut dünyanın izlerini de barındırıyor ve yüzey kaydının ötesine geçiyor. Son derece basit bir ilke izleyiciye bir anda gerçek üstü bir alan açıyor.

“Zaman kavramı benim için her zaman bir sorunsal. Gündelik hayatın akışında meydana gelen pek çok durumu/olguyu çözümleyip üstesinden gelebilirken yalnızca zamana yetemiyorum. Çalışmalarımın birçoğunu da zaman ve gündelik olgulara dayandırıyorum.” diyen Aydın Berk Bilgin, ilk kişisel sergisinde zamanın fiziksel izinin peşine düşüyor.

İsmini uygulanan tekniğin nihai sonucundan, güneşin geçtiği gün kadar iz bırakmasından alan “Gün İzi”, 23 Ocak – 22 Şubat 2020 tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.


Galeri x-ist

Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd. No:50, K:2, 34425 Beyoğlu / İstanbul

Salı – Cumartesi :10:30 – 19:30

Galeri Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır.

Paylaşın!

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir