Gate 27 Ayvalık Konuk Evinin Misafiri Onur Yazıcıgil

Gate 27 Ayvalık konuk evi bu kez de farklı bir alanda yaratıcı bir ismi, Tipograf ve Tasarım Eğitmeni Onur Yazıcıgil’i konuk ediyor.

Farklı pratiklerin araştırma ve üretim süreçlerini desteklemek ve disiplinler arası etkileşime zemin yaratmak amacıyla Melisa Tapan tarafından 2019’da kurulmuş bir uluslararası konuk sanatçı programı olan Gate 27, hem Yeniköy-İstanbul hem de Ayvalık konuk evinde farklı ülke ve disiplinlerden sanatçıları konuk etmeye devam ediyor.

Onur Yazıcıgil
Onur Yazıcıgil

Sanatı bir araştırma yöntemi olarak ele alan Gate 27, farklı bir alanda sanat çalışmalarına devam eden tipograf ve tasarım eğitmeni Onur Yazıcıgil’i Eylül ayı boyunca Ayvalık konuk evinde ağırlıyor.

Gate 27 Ayvalık, sonuçtan ziyade sürece odaklanan sanatçı ve araştırmacılar için kavramsal araştırma ve üretimi besleyen bir deneyim sunmayı hedefliyor. Şehir yaşamından kaçmak için bir olanak sunan Ayvalık’ta kariyerlerinde belli bir noktaya gelmiş ve projelerini inzivaya çekilerek derinleştirmek isteyen sanatçı ve araştırmacılar ağırlıyor. Gate 27’de her dönemde en fazla bir sanatçı ya da bir sanatçı ikilisi ağırlanabiliyor.

Onur Yazıcıgil’in projesinin temeli de, işlevsel bir Yunanca yazı tipi oluşturmak için Başkentler yazıtlarını dijitalleştirmek. Oluşturulan Capitals yazı tipi ile harflerin tarihsel biçimlerinin dijital ortamda belgelenmesi ve korunması, aynı zamanda çeşitli estetik kaygılar çerçevesinde yeniden işlevlendirilmesini hedeflediği projesini, Gate 27 konuk sanatçı programı’nın Ayvalık lokasyonunda geliştirmek üzere Gate 27 ailesine katıldı.

İstanbul doğumlu Onur Yazıcıgil ilk yıllarını Dhahran ve Ankara’da harfler çizerek geçirdi. 2006 yılında Purdue Üniversitesi’nde Latin harfli sans-serif yazı tiplerinin tarihsel evrimini incelemek için ABD’ye taşındı. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra, Sabancı Üniversitesi’nde ders vermek üzere çalışmaya başladı ve burada Google tarafından satın alınan ilk yazı tipi Duru Sans’ı tasarladı. Yeni bir tipografik müdahale sistemi olan Metin İstilacısını (Text Invader) geliştirdi.

2011 yılında ISType’ın kurucu ortağı olan Onur, 2013-2019 yılları arasında ATypI’de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı ve tipografi alanında çok sayıda konuda dersler verdi. 2016 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Osmanlı nesih yazı tiplerinin tarihini araştıran bir teze başladı ve 2020 yılında doktorasını tamamladı. Sabancı Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmanın yanı sıra, düzenli olarak yazı tipleri ve çok senaryolu tipografik mizanpajlar tasarlamak üzere görevlendiriliyor. Hem profesyonel yaşamında hem de boş zamanlarında, görüntü oluşturmanın sonsuz olanaklarını keşfetmekten zevk alıyor ve tipografi ile illüstrasyon arasında daha fazla sinerji geliştirmeye devam ediyor.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir