Gate 27 ve Residency Unlimited Arasında Yeni İşbirliği

Gate 27, A.B.D.’nin önde gelen konuk sanatçı programı Residency Unlimited ile işbirliği yaptı.

Gate 27 ve Residency Unlimited işbirliğinde gerçekleştirilen konuk sanatçı programı çekilişinde sanatçı Ana Prvacki seçildi.

Ana Prvacki
Ana Prvacki

Disiplinler arası etkileşimi hedefleyen uluslararası bir konuk sanatçı programı olan Gate 27 ve A.B.D’nin ilk konuk sanatçı programlarına öncülük eden Residency Unlimited ile işbirliği yaptı. İlk işbirliğinin adımını atmak adına da Gate 27 ve New York’ta yer alan Residency Unlimited, sanatçılar için konuk sanatçı programı çekilişi gerçekleştirdi. New York’da Residency Unlimited kurucu ortağı ve Direktörü Nathalie Anglès ve Gate 27 Kurucusu Melisa Tapan’ın katılımı ile konuk sanatçı programı çekilişi gerçekleşti.

Residency Unlimited programına üye veya bağımsız sanatçılar ve sanatçıların destekleyen sponsorları bu ilk kez yapılan özel çekilişe katılabilmek için günler öncesinden bilet aldılar. Çekiliş için özel organize edilen ve sanatçıların da katıldığı etkinlikte Gate 27’ye konuk sanatçı olarak gelecek sanatçı kura ile belirlendi. Berlin’de yaşayan kavramsal sanat ve enstalasyon sanatçısı Ana Prvacki bu çekilişin kazananı oldu ve Gate 27 Yeniköy’de 1 ay boyunca konuk sanatçı programına katılma hakkına sahip oldu. Program, kazanan sanatçı ve Gate 27’nin düzenlediği ortaklaşa bir tarihte Sonbahar/Kış 2023’de gerçekleşecek.

Bu işbirliği sanatçıya, Gate 27 Yeniköy’de 1 ay boyunca konuk sanatçı olarak konaklama, üretim ve araştırma yapma ve İstanbul’un dinamik çağdaş sanat ortamını ve zanaatını keşfetme fırsatı sunuyor. Program sonunda sanatçı çalışmalarının çıktılarını halka açık bir etkinlikte izleyici ile paylaşacak.

Ana Prvacki mimari, güzel sanatlar ve arıcılık alanındaki eğitim geçmişi ile birlikte sanat pratiği olarak müzik, tiyatro, suluboya, video, performans ve karma gerçeklik gibi disiplinlerarası bir yol izliyor. Deneysel yaklaşımı, günlük yaşamın zorlukları için yaratıcı araçlar yaratmayı amaçlayan bir stratejide bilimsel araştırma, davranışsal çalışma ve duygusal etkiyi içeriyor. Prvacki çevreye duyarlı bir sanatsal yaklaşım sunuyor.

Yaratıcıların hayallerini gerçekleştirmelerini destekleyen platform; Gate 27…

Gate 27, Melisa Tapan tarafından farklı pratiklerin araştırma ve üretim süreçlerini desteklemek ve disiplinler arası etkileşime zemin yaratmak amacıyla 2019’da kurulmuş bir uluslararası konuk sanatçı programıdır. Sanatı bir araştırma yöntemi olarak ele alan Gate 27, sanatçı, araştırmacı ve akademisyenleri, ekoloji, sürdürülebilirlik, erişilebilirlik ve yerel yaratıcı ağlar etrafında bir diyalog kurmaya davet eder. Kamusal programlar ve etkinliklerle yeni iş birliklerinin oluşmasını teşvik eder.

Gate 27, katılımcılara fikirlerini üretime dönüştürebilecekleri sakin bir çalışma ortamı ve atölye ortamı sağlar; araştırmalarını derinleştirebilmeleri için çeşitli kaynaklara ve kişilere ulaşmalarında kolaylaştırıcı rol üstlenir. Katılımcılar, programda daha önce konuk olmuş sanatçı ve araştırmacılardan oluşan geniş ve devamlı büyüyen bir iletişim ağının parçası olurlar.

Gate 27 Danışma Kurulu; Beral Madra, Dr. Nazan Ölçer, Assoc. Prof. Selçuk Artut ve Prof. Dr. Ahu Antmen’den oluşuyor. Gate 27, sanatçıları ve araştırmacıları İstanbul ve Ayvalık’taki konuk evlerinde ağırlamaya devam etmektedir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.