Geleneksel “Eskimeyen Film Günleri” başlıyor

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Eskimeyen Film Günleri’nde Lütfi Ö. Akad, Halit Refiğ, Osman Fahir Seden, Ömer Kavur, Yavuz Turgul, Reha Erdem, Kaan Müjdeci gibi yönetmenlerin filmleri gösterilecek.

Bilim ve Sanat Vakfı Türk Sineması Araştırmaları (BİSAV TSA), Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve İstanbul Şehir Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenen etkinlik, 15-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

“Klasikler”, “Gizli Hazineler”, “Post-Yeşilçam Sineması”, “Yeni Türk Sineması” olmak üzere dört ana başlık çerçevesinde şekillenen programda Yeşilçam sinemasının klasiklerinden ödüllü filmlere uzanan birçok yapım gösterilecek.

Film gösterimlerinin yanı sıra yönetmen ve senarist söyleşisiyle beraber “Nurettin Özel ile Milli Sinemaya Bugünden Bakmak” ve “Selim İleri ile Yeşilçam Sohbeti” başlıklı sinema sohbetleri de yapılacak. İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Türkiye sinemasını konu eden bir panel gerçekleşecek. Ayrıca, filmler üzerine yazılmış makalelerden oluşan, Türk Sineması Araştırmaları arşivinden afiş ve görsellerle desteklenen, Türkçe ve İngilizce basılan özel bir kitap da sinemaseverlere sunulacak.

Eskimeyen Film Gösterimleri kapsamında yapılacak etkinliklere katılım ücretsiz olacak.

Eskimeyen Film Günleri programı ise şöyle:

  • 15 Ekim: “Vesikalı Yarim” (1968) ve “A Ay” (1988), Bilim ve Sanat Vakfı’nda,
  • 16 Ekim: “Cennetin Çocukları” (1977), “Muhsin Bey” (1987) ve “Gizli Yüz” (2000), İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Dragos Kampüsü’ndeki gösterim salonunda,
  • 17 Ekim: “Teyzem” (1986), “Garip Bir Koleksiyoncu” (1994), Bilim ve Sanat Vakfı’nda,
  • 18 Ekim: “Çalıkuşu” (1966), “İstanbul’un Fethi” (1951) ve “Sivas” (2014), Bilim ve Sanat Vakfı’nda,
  • 19 Ekim: “Yaralı Kurt” (1972), Bilim ve Sanat Vakfı’nda gösterilecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Güncel Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Fotoğraf Albümleri, Sanat Üzerine Söyleşiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir