Genç Yetenekler x-ist “Kesişme VII” Sergisinde Bir Araya Geliyorx-ist’in genç yetenekleri bir araya getirdiği keşif serisi Kesişme, yedinci edisyonunu 13 Mayıs – 2 Temmuz 2022 tarihleri arasında izleyiciyle buluşturuyor.

x-ist‘in genç sanatçıların evrensel fikre dayalı eser üretimini destekleme misyonu, gelenekselleşen Kesişme serisiyle temelleniyor. Birçok başarılı sanatçının kariyerine ivme kazandıran Kesişme, bu edisyonunda Büşra Çeğil, Pelda Aytaş, Sayna Soleimanpour‘un sergiye özel hazırladıkları yapıtlarına yer veriyor.

Büşra Çeğil, YAS
Büşra Çeğil, YAS, Tuval üzerine yağlı boya, 150 x 140 x 10cm

Sosyolojik ve psikanalitik öğeler aracılığıyla üretim yapan Büşra Çeğil, nesneleri deforme ederek duygular üzerine bağlar kurduğu eserleriyle x-ist’in galeri mekanında konumlanıyor. Sanatçı, Ankara Garı patlamasını konu alarak duyuların yönlendirmesiyle hatırlama biçimlerini yeniden düşünmeye odaklandığı eseri “Yas” ve Hasankeyf üzerinden bulanıklaşan bir medeniyetin okumasını ve yerinden edilme sürecini irdeleyen “Sular Yükseldiğinde” ile Kesişme VII serisinde yer alıyor.

İğne ve ipliği kadınlığın tarihi ve kimliğini sorgulama aracı olarak kullanan Pelda Aytaş, Kesişme VII sergisindeki eserlerinde kadınların arzunun nesnesi olmaktan ziyade öznesi olabilmesinin mümkünlüğünü araştırıyor. Çalışmalarında kadın bedeninin besleyici statüsüyle konumlandırıldığı kutsal itibar ile teşhir edilen kadın bedenine duyulan korkunun karşısında duran sanatçı, kadının kendi bedeni içinde keşfe çıkmasının ve zevk almasının gerekliliğini izleyiciden bağımsız kurguluyor.

Sayna Soleimanpour, kendisi için bir ifade dili haline gelen otoportreleriyle Kesişme VII’de bulunuyor. Çoğunlukla halisünasyonlarından aldığı ilhamla üretim yapan sanatçı, bedeni ve kimliği üzerinden bilinç ve uyanış konularını irdeliyor. Soilemanpour’un x-ist’te izleyiciyle buluşan eserleri çocukluk çağlarından itibaren beyne kodlanan toplumsal normları konu aldığı ‘Life is Plastic’ serisi ile rüyalarından esinlenerek kompoze ettiği ‘Naturemorte’ serisinden bir seçki sunuyor.


x-ist

Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd., No:50, K:2, 34425, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar