“Geniş Şimdiki Zaman” Müze Evliyagil ArtOda’da

Ankara Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli sergi ve projelerin de gerçekleştirildiği ArtOda, her yıl gerçekleşmesini hayal ettiğimiz Alfa açık çağrısının beşincisini tamamlamış bulunmakta. Bu sene Alfa 2022 jürisinin belirlediği, Müge İrem Beyazıt & Ekin Ünal sanatçı ikilisinin oluşumu _sojörn ile ilk solo sergileri Geniş Şimdiki Zaman ziyarete 15 Ekim Cumartesi günü saat 17.00’de açılıyor. Sergi, 31 Aralık 2022 tarihine kadar Perşembeden Pazara 11:00-17:00 saatleri arasında Müze Evliyagil ArtOda’da ziyaret edilebilir.

“Dün ve yarın, bugüne dahildir.”

Geniş Şimdiki Zaman bağlamsal ve zamansal olarak meşru kabul edilen, varoluşun içinde bağlanan ve düğümlenen dikişleri sökme denemesidir.

Sergi, çizgisel anlaşılan kimlik kazanma, ilişkilenme, üretme ve tüketme süreçlerinin görünür sıralamalarını bozarak, kronoloji ötesi doğalarına odaklanır. Bu süreçler esnasında ortaya çıkan dolaşıklıkların algısal ve maddesel ağırlıklarını, kalıcılık ve geçiciliklerini inceler; yeterince uzağa yürüyerek başladığı noktaya varmaya çalışır. Özne-nesne ve neden-sonuç ilişkileri arasındaki, görünüşte tek yönlü akışa müdahale ederek; aktif, reaktif ve pasif kavramlarının aralarındaki sınırsal mutlaklığı sorgular.

Ankara merkezli sanatçı ikilisi _sojörn, Müge İrem Beyazıt ve Ekin Ünal’dan oluşuyor. İşbirlikçi sanat uygulamaları ve çalışmaları sırasında tanıştıktan sonra 2019’da beraber üretime başlayan sanatçı, tasarımcı ve mimarlar ikilisi ortak üretimlerini mekânlar, karşılaşmalar ve materyaller ile harmanlıyor. Esas olarak üretimlerinin ana malzemelerini bulunan nesneler, plastik atıklardan yapılmış levhalar ve artıkları oluşturur.

ALFA 22 Jüri

Ahu Antmen, Akademisyen
Ari Meşulam, Koleksiyoner
Ezgi Yıldız, Galeri Direktörü & Küratör
Mehtap Baydu, Sanatçı
Ümmühan Yörük, Akademisyen, Sanatçı


Müze Evliyagil, Ankara

ArtOda

İncek, Şevket Evliyagil Sk. No:1, 06830 Gölbaşı/Ankara

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar