Georges Méliès’in Gizemi Beykoz Kundura’da Çözülüyor

The Méliès Mystery
The Méliès Mystery

1800’lerin başına uzanan tarihi ile Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura, 27 Ekim UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü “The Méliès Mystery / Méliès’in Gizemi” (2021) adlı belgeselin gösterimi ile kutluyor. Beykoz Kundura ve televizyon kanalı ARTE işbirliği ile Kundurama’da çevrimiçi gösterime giren film, sinemanın ilk yaratıcılarından ve beyazperdede sihrin mucidi olan Georges Méliès’in geride bıraktığı mirası anlamaya ve hatırlamaya çağırıyor.

Éric Lange’ın yönettiği 2021 Fransa yapımı Méliès’in Gizemi, zaman ve mekan uzamı yaratarak sinemanın ilk öykü anlatıcısı olmuş, bilimkurgu ve politik sinema türlerinin ilk örneklerini vermiş, Avrupa’nın ilk film stüdyosunu kurmuş ve hatta, kopyalanıp çoğaltılan ilk filmin yaratıcısı sayılan Fransız yönetmen Georges Méliès’in sıradışı hayatını ve kayıp filmlerinin kurtarılması sürecinde yaşanan inanılmaz olayları konu alıyor.

Méliès’in on üç filmi de belgeselde

1896-1913 yılları arasında 500’den fazla film çeken ve 1923’teki iflası sonucu kapıldığı umutsuzlukla filmlerinin orijinal negatiflerini teker teker yakan, öldüğünde geride sadece 8 filmi kalmış Georges Méliès’in kariyerini aralayan film; yıllar sonra ABD’deki Kongre Kütüphanesi raflarında bulunan 80 orijinal negatifle birlikte başlayan ve “Le Voyage dans la Lune / Aya Yolculuk”un da aralarında olduğu 200’den fazla Méliès filminin kurtarılma ve restorasyon hikâyesine uzanan soluk kesici bir serüvene sürüklüyor.

The Melies Mystery
The Melies Mystery

Éric Lange’ın Serge Bromberg ile birlikte yazdıkları ve film tarihçilerinin yanı sıra Fransız yönetmenler Costa-Gavras ve Michel Gondry’nin görüşlerine yer veren Méliès’in Gizemi, restore edilmiş on üç Georges Méliès filmini izleme fırsatı da sunuyor. Beykoz Kundura ve ARTE ortaklığıyla gösterilen belgeseli 27 Aralık’a dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izleyebilirsiniz.

Kundurama’da ayrıca

Beykoz Kundura’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da ayrıca; Taylandlı sinemacı Sorayos Prapapan’ın ödüllü kısalarından oluşan Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları seçkisi devam ederken; 13 Kasım’da Kundura Sahne’de vereceği konser için Türkiye’ye gelecek Manu Delago’nun altı müzisyenin eşliğinde Alpler’de kaydettikleri performansı konu alan müzik filmi Parasol Peak ve onun yapım sürecini anlatan On Rock and Ice adlı belgesel de özellikle müzik ve dağcılık tutkunlarını bekliyor.

Fabrika’nın penceresi Kundura Hafıza

Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza da 27 Ekim’e özel bir bildiri yayınladı ve UNESCO’nun Dünyaya Açılan Penceren (Your Window to the World) temasından yola çıkarak, görsel-işitsel kültür mirasının korunması ve aktarılması sürecinin önemli aktörlerinden biri olarak “fabrikanın geçmiş belleğinden günümüze açılan bir pencere”ye dönüşmenin değerini anlattı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir