Gizem Akkoyunoğlu’nun Nerede Duruyorsun? Sergisi Sanatorium’da

Gizem Akkoyunoğlu'nun Nerede Duruyorsun? Sergisi Sanatorium'da


Gizem Akkoyunoğlu ikinci kişisel sergisi, ”Nerede Duruyorsun?” ile 24 Ocak-1 Mart tarihleri arasında Sanatorium’da sanat severlerle buluşuyor.

”Nerede Duruyorsun?”, geçmişten günümüze insanın kavram olarak içinde kaybolduğu ”araf”ı konu alıyor. İnsan benliğini biricik kılan segmentlerden oluşan sergi; zamansız, herhangi bir coğrafi veri taşımayan öğelerle bir yüzleşme alanı yaratmayı amaçlıyor.

İzleyicileri sergi alanına geçildiğinde duyumsanan derin karanlık hissi ile üç köpek karşılar. Akkoyunoğlu, Caspar David Friedrich’in “The Abbey in the Oakwood” işinden ilhamla ürettiği bu çalışmasında, Yunan mitolojisinde yeraltı krallığının girişinde durarak, burayı koruyan üç başlı köpek Cerberus’un bir uyarlamasını sunar. Bu karşılaşma, içeri girildiği düşünülürken dışarı çıkıyor olabileceğimize dair bir hissi kışkırtmayı amaçlar. Girişin ardından, nerede durduğumuz üzerine düşünmeye başlarken serginin bizi davet ettiği karanlığa dahil oluruz. Akkoyunoğlu’nun bize gösterdiği sahneler, kendi katmanlarımızın derinliklerine inmemiz için bizi davet eder.

Gizem Akkoyunoğlu

1987 İzmir doğumlu. 2011‘de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Anasanat Dalı’ndan mezun oldu, aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. İzmir’in önemli bağımsız kültür ve sanat girişimi Input/Output kurucularından olan Akkoyunoğlu, İzmirKültür Pla+formu Girişimi’nin bir parçası olarak çalışmalarını İzmir’de sürdürüyor.


Sanatorium

Kemankeş Mah. Mumhane Caddesi Laroz Han No:67/A 34425 Beyoğlu/İstanbul

Salı-Cumartesi 11:00-19:00

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.