“Görünmez Kentler” Sergisi Anna Laudel’de Açıldı

Bilal Hakan Karakaya’nın Kapsamlı Kişisel Sergisi “Görünmez Kentler” Anna Laudel’de

Anna Laudel Istanbul, 30 Mart – 21 Mayıs 2023 tarihleri arasında, geleneksel döküm tekniğini kullanarak ortaya çıkardığı güncel tasarımlarla dikkat çeken sanatçı Bilal Hakan Karakaya‘nın “Görünmez Kentler” isimli kapsamlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bilal Hakan Karakaya, Görünmez Kentler / Invisible Cities, Lightbox-3D Lenticular, 122h x 62w x 6cm, Anna Laudel Istanbul
Bilal Hakan Karakaya, Görünmez Kentler / Invisible Cities, Lightbox-3D Lenticular, 122h x 62w x 6cm, Anna Laudel Istanbul

Italo Calvino‘nun aynı adlı romanından esinlenen Karakaya, çoğunlukla insanı merkezine alan işlerinden farklı olarak “Görünmez Kentler” sergisinde tarihi anıtlar gibi yükselen mega yapılara ve metropol hayatına odaklanıyor.

Sanatçının üretimlerinde ustaca kullandığı binlerce yıllık geçmişi olan döküm tekniği ile yenilikçi ve cesur tasarımlar ortaya çıkardığı, heykel sanatının sınırlarını zorlayan eserleri metropollerin sıkışıklık ve yığılmışlık duygularını, kendine has hikayeleri ile birlikte anlatarak izleyicileri farklı bir evrene davet ediyor.

Karakaya, son dönemde ürettiği eserlerin yer aldığı seçkide Glenn Albrecht‘in Latince rahatlık ile keder sözcüklerinin birleşiminden oluşan ‘Solastalji’ kavramına gönderme yaparak, sakinleri için ev olarak kabul edilen, parlaklıkları ile kendine hayran bırakan ama yabancılaştıkları, içine hapsoldukları, sıkışıp kaldıkları, masalsı şehirleri bir distopya olarak betimliyor.

Bilal Hakan Karakaya’nın “ortaçağ karanlığının günümüzdeki karşılığı” olarak nitelendirdiği pandemi döneminde ıssızlaşarak tanınmaz hale gelmiş metropoller sanatçının bu seçkisine ilham kaynağı oluyor. Sanatçının şehir hayatından yola çıkarak yarattığı heykeller, yasaklı, tehlikeli, ölümcül halleriyle ziyaretçilere sular altında kalmış, karanlık bir gelecek kehanet ediyor. Uzaktan bakıldığında gerçek ötesilik hissi veren, tekinsiz, geceleri ise genelde hayalet şehirlere dönüşen iş merkezleri sanatçının eserlerinde bir temsil oluşturuyor.

Sanatçının, devingen ya da durağan, geçmiş ile gelecek arasında asılı kalmış ve Platon’un ‘Yukarısı nasılsa aşağısı öyledir’ sözünü hatırlatan heykelleriyle zamansız mekânlar yarattığı “Görünmez Kentler” sergisi 21 Mayıs 2023 tarihine kadar Anna Laudel Istanbul’da görülebilir.

Bilal Hakan Karakaya Hakkında

1979 yılında Ankara’da doğdu. 1999 -2004 yılları arasında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde okudu. 2006 yılında sanatçı Hanefi Yeter ile çalışmaya başladı. İlk kişisel sergisini 2014 yılında Art350 Gallery’de (Anna Laudel) ‘Hibrit Sanrılar’ adıyla gerçekleştirdi.

Karakaya’nın döküm teknikleri, taş, metal ve ahşap gibi malzemelerle yaptığı tüm üç boyutlu görsel yaratımlarının, zihnimiz tarafından reddedilen duyuların ya da bilinçaltına atılan korkulan olguların nasıl korunduğunu irdeleme biçiminde tasarlandığını söyleyebiliriz. Sanatçı, derin bilinçaltı korkularını, her bireyin kişiliğinde iz bırakan hoşnutsuzluklarını, güven eksikliğini, korunma duygusunu işaret ederek, bu uykudan mistik yanılsamalara ulaşana kadar geniş bilişsel alanı çalışma alanı ile birleştirir.Bu doğrultuda sanatçı kimi zaman masallardan, kimi zaman rüyalardan, kimi zaman da Anadolu ya da Yunan mitolojisinde anlatılan mitik olgulardan öyküler alarak izleyiciyi ruhsal bir yolculuğa çıkarmanın bir yolunu buluyor.

Çeşitli karma sergilere ve uluslararası sempozyumlara katılan sanatçı, çalışmalarına İstanbul’da kendi atölyesinde devam etmektedir.


Anna Laudel Istanbul

Kazancı Yokuşu 45, Gümüşsuyu, Beyoğlu/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir