gri alan’dan Nisan Seçkisine Açık Çağrı!

Gri Alan Açık Çağrı
gri alan Açık Çağrı

Ayvalık’ın bağımsız sanat alanı gri alan bahara hazırlanıyor! gri alan, bu bahara kapılarını Nisan’da yapacağı seçki ile açıyor. Nisan ve Mayıs aylarında gri alan’da sergilenecek eserler 7 Nisan’a kadar seçilecek. Başvurular için son tarih ise 31 Mart 2022. Başvuruda herhangi bir teknik, sayı, yaş sınırı bulunmamakta ve ücretsiz olarak başvurulabilmektedir. Sanatçıların eserlerini künye bilgisi ile birlikte grialanayvalik@gmail.com’a göndermesi, başvuruda bulunmaları için yeterli. Başvuruların içerisinde seçilen eserler bahar başlarken grialan’ın duvarlarında sergileniyor olacak.

gri alan Nisan ayı seçkisi için başvurular grialanayvalik@gmail.com üzerinden gerçekleşiyor. Konu, teknik, sayı, yaş sınırı bulunmayacak seçki için başvurularınızı 31 Mart 2022 tarihine kadar yapılabilirsiniz.

Gri Alan
gri alan

grialan Hakkında

Çoğulcu bir perspektifle yola çıkan yeni sanat mekânı gri alan, Ayvalık’ın güzel sokaklarından birinin köşesinde, günlük hayatın bir parçası olarak güncel sanatın ‘mesafeli’ algısını kırarken “sanat pazarı” olarak galeri düşüncesinin aksine sanat izleyicilerine yönelik yaşayan bir mekan deneyimini yaşatmayı amaçlıyor. İnterdisipliner ve kolektif projeler oluşturmak isteyen sanatçılardan queer sanata kadar pek çok alternatif ve ana akımda yer bulamayan üretimlere paylaşım ortamı sunmayı amaçlayan gri alan, yıl boyunca periyodik aralıklarla karma veya kişisel sergilerle ve kolektif performanslarla bağımsız sanatçıları sergilerken, bu sanatçılara İstanbul İzmir gibi kültür merkezlerinin ortasındaki Ayvalık’ta, yeni sanatsever yaratma şansı oluşturacak.

gri alan inisiyatifi, başka bir sanat dünyasının da mümkün olduğunu göstermek amacıyla yola çıktı. Görsel sanatlar alanında temsiliyet sıkıntısı yaşayan bağımsız sanatçıların görünürlüğünü hedeflemek gri alanın başlıca hedefleri arasında. Sanat izleyicisi ve tüketicisini de ana akıma mecbur bırakılmaması adına çalışmalar yapan gri alan, dinamik bir üretim akışına olanak sağlamakta.

Tanımların ve sınırların ötesinde, sanatçılara bir çerçeve çizmeden ve bir çerçeveye dahil etmeden oluşturduğu sergilerle izleyici ile eser arasına girmeden ve eser-izleyici ilişkisini güçlendirme temelli bir deneyim gri alan’da yaşanabilmektedir. Farklı gelenekler, tarzlar ve disiplinlerden oluşturulan seçkiler, kasabanın sanat dünyasına da farklı bir bakış katarken, başka yerlerde karşılaşma ihtimalinin az olduğu eserleri sanatseverler gri alan’da görebilmektedir. Aynı zamanda ortak projelerle sanatçılar arasındaki iletişim ve iş birliğini güçlendirip yeni ve dinamik üretimlere sınırları olmayan bir alanda kucak açmaktadır. Planlanan fiziksel sergi, atölye ve etkinliklerin yanı sıra aylık ve konsept bazlı seçkiler ile sanatseverlere yeni kapılar aralamaktadır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir