Güher-Süher Pekinel’den Arşivlik Bir Başyapıt: “Treasures” Box

Güher-Süher Pekinel’den Arşivlik Bir Başyapıt: “Treasures” Box

Dünyanın sayılı ikili piyano virtüözlerinden Güher-Süher Pekinel’den arşivlik bir başyapıt “Treasures” Box sınırlı sayıda edisyonu ile müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Müzik kariyerleri boyunca dünyanın önde gelen neredeyse tüm orkestralarıyla aynı sahneyi paylaşan ve son olarak kendilerine Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Liyakat Nişanı takdim edilen Güher-Süher Pekinel, sayısız başarıya imza atarak ülkemizi müzikal anlamda sınırlar ötesi bir noktaya taşımaya devam ediyor.

Dünyaca ünlü Deutsche Grammophon’dan çıkan ilk albümlerinin 40. yıldönümünde yeniden özel olarak sınırlı sayıda çıkarılan “Treasures” Box ile klasik müziğin genç temsilcilerinin yanı sıra dinleyicilerine de bir başyapıt armağan eden Pekineller müzik kariyerlerinin başlıca eserlerinin ve önemli konser kayıtlarının genç kuşak tarafından da keşfedilmesine katkıda bulunuyorlar.

Müzikal başarıları ülke sınırlarını aşarak tüm dünyaya uzanan ve önemli müzik otoritelerince piyanonun sihirli parmakları olarak yorumlanan Pekinellerin geniş diskografileri, hiçbir yerde duyulmamış yeni kayıtlar ile Arthaus Müzik/Unitel etiketi ile özel bir albümde toplandı. Tüm dünyada yankı uyandıran en önemli konser kayıtlarından, ikilinin icra ettiği tüm başlıca eserlere kadar “Treasures” Box bir başyapıt niteliğinde.

Albümdeki seçkiler arasında iki piyano ve orkestra için 10 konçerto önemli bir yer alıyor. Bunun yanı sıra Güher & Süher Pekinel’in İtalya’da, Yeni Floransa Operası’nın açılışı için Zubin Mehta şefliğinde Maggio Musicale di Fiorentino Orkestrası ile gerçekleştirdikleri Bartók konserinin canlı kaydı dikkat çekiyor. Bu konser kaydının DVD’si, uzun yıllar Zubin Mehta ile sürdürülen sanatsal birlikteliği taçlandırıyor. Ayrıca Treasures albümünde, Berlin Filarmoni’nin perküsyonistleri Raphael Haeger ve Simon Rössler ile yapılan canlı kayıt ve Jacques Loussier Trio ile kaydettikleri ve satış rekorları kıran DVD ve CD’leri de yer alıyor. Bu yıl yüzüncü yılını kutlayan Bernstein’ın Pekineller için uyarladığı “West Side Story” konser kayıtları ve Penderecki tarafından seçilerek kendileri için uyarlanan “Ciaconna” eserinin de kayıtları bu Box’ da yerini alıyor.

Treasures Box’a treasures-pekinel.com ve pekinel.com/media/treasures-box/ adresinden de ulaşılabilir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir