Guido Casaretto, Can Küçük ve Cem Örgen Sergileri İMALAT-HANE’de Açıldı

Guido Casaretto, Can Küçük ve Cem Örgen’in Sergileri İMALAT-HANE’de İzleyiciyle BuluştuİMALAT-HANE yeni sezona iki yeni sergiyle başladı. Guido Casaretto’nun “Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for the graviton in uneven plates) adlı sergisi ve Can Küçük ve Cem Örgen’in “Girilmez” (No Entry) isimli sergisi, 10 Eylül’de sanatseverlerle buluştu. Her iki sergi de 10 Aralık tarihine dek ziyaret edilebilecek.

Guido Casaretto, Can Küçük ve Cem Örgen Sergileri İMALAT-HANE’de Açıldı
Guido Casaretto, “Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” sergisinden

“Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for graviton in uneven plates)

Guido Casaretto’nun “Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for the graviton in uneven plates) adlı sergisi kapsamında sergilenen çalışmalarının çoğu Türkiye’de ilk defa izleyici karşısına çıkıyor. Çalışmalarında sıklıkla tekrarlama ve kopyalama eylemlerine rastladığımız sanatçının yeni sergisi, yıldızları üreten astronomik dinamikleri, yeryüzü şekillerini doğuran jeodinamik süreçleri, zanaatkârın atölyesi ve sanatçının işliğiyle bir arada düşünmeyi mümkün kılıyor. Coğrafi, kültürel ögelerin nasıl transfer edilebileceği konusunda sistemler üzerine kafa yoran ve çok kültürlü yaşamının izlerine üretimlerinde rastlayabileceğimiz Casaretto’nun eserlerine beton, deri, toprak ve epoksi gibi birçok malzeme araç olabiliyor.

Doğayı algılama ve dijital araçlarla yeniden üretme biçimlerini ele alan Casaretto, duyum olgusuna odaklanıyor. Elektronik bilgi, çeşitli malzemeler ve sanat tarihi referanslarıyla meşgul olan eserleri, sanat tarihi kavramı içinde malzemenin fiziksel kalitesi ve algı türleri açısından farklı duyumları örtüştürüyor. Casaretto, doğal maddeyi taklit etmede, doğru malzemeleri bulma ve esrarengiz derecede gerçekçi etkiler elde etme konusunda yeteneğiyle dikkat çekiyor.

Can Küçük & Cem Örgen "Girilmez" sergisinden
Can Küçük & Cem Örgen “Girilmez” sergisinden

“Girilmez” (No Entry)

Can Küçük ve Cem Örgen’in yeni üretimlerinden oluşan “Girilmez” (No Entry), İMALAT-HANE’nin konumu itibariyle tanıklık ettiği üretim ağında bir eşik oluşturuyor. Sergide, “Girilmez” uyarısının dikkati keskinleştiren, herkesçe okunaklı, kişiler ve mekânlar arası ayrım belirten değerinin mekanik, biyolojik, sosyal ve gündelik karşılıklarına odaklanıyorlar. Küçük ve Örgen, bu uyarının arkasına geçildiğinde görülmesinin uygun olmadığı, iş güvenliği sınırlarının dışında kalan, kritik bilgilerin açığa çıktığı alanların fiziksel, duygusal ve ahlaki katmanlarını inceliyorlar.


İMALAT-HANE

Işıktepe BOSB Mah. Kırmızı Cd. No: 1/3C 16140, Nilüfer/Bursa

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.