Gümüşlük Festival Akademisi’ne Katılan Genç Piyanistler Konser Verdi

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Bosfor Turizm ana sponsorluğunda, GFA Piyano Masterclass konseriyle Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de devam etti. Festival akademisindeki ikinci piyano masterclassına Nocturne eğitim sponsoru olarak destek verdi.

Gümüşlük Festival Akademisi Masterclass
Gümüşlük Festival Akademisi Piyano Masterclass

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nde geçtiğimiz günlerde bir konser veren İngiliz piyanistler Murray McLachlan & Kathryn Page’den ve ardından da Piyanist Gülsin Onay’dan ustalık sınıfı dersleri alan 10 genç piyanistimiz, bir hafta süren eğitimlerinin sonunda bir konser verdi. Gümüşlük sahilindeki Festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de gerçekleşen konsere, öğrenci ailelerinin yanı sıra klasik müzikseverler de ilgi gösterdi. Bu yıl Nocturne’ün desteklediği, ikinci piyano masterclassına yurt genelindeki konservatuar ve yurtdışındaki çeşitli müzik okullarında öğrenim gören gençler katıldı.

Sertifikalarını Gülsin Onay verdi

Yaşları 10 ila 19 arasında değişen öğrenciler, konserde J.S. Bach, W.A. Mozart, F. Chopin, F. Liszt, J. Brahms ve D. Shostakovic gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi. 26 Temmuz’da başlayan ve yoğun bir programla devam eden GFA Ustalık Sınıfı, genç piyanistlerin eğitim ve kariyerlerinde önemli bir yer teşkil ederken, aldıkları eğitim sonrasında sahnede performanslarını sergiliyorlar. Geçtiğimiz akşam gerçekleşen konser sonrasında programa dâhil olan 10 öğrenciye sertifikalarını ise eğitmenleri Devlet Sanatçımız Gülsin Onay verdi.

Genç piyanistlerin büyük başarısı

Program kapsamında sahneye ilk olarak, eğitimini Universitat der Künste Berlin’de sürdüren 19 yaşındaki Tuna Bilgin geldi. Genç piyanist, J.S. Bach, “Overture in the French style, BWV 831, 1. Overture” adlı eseri seslendirdi. Daha sonra sahneye gelen Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 13 yaşındaki İdil Naz Alıcı, F. Mendelssohn, “Ronda Capriccioso Op.14” başlıklı eserle alkış aldı. Performans sergileyen öğrenciler şu sırayla sahne aldı; Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 17 yaşındaki Defne Nisan Yavuz, J. Brahms’tan, “Rhapsodie Op.79 No.2 in G minor”; Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı öğrencisi 17 yaşındaki Özgür Hadim, F. Chopin’den, “Etude” Op.25 No.12 C minor (Ocean)”, C. Debussy’den “La Plus que lente” ve S. Rachmaninoff’tan, “Moment Musicaux” Op.16 No.14 in E minor”; 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 15 yaşındaki Papatya Biter, F. Chopin’den, “Nocturne Op.9 No.1” ve C. Scott’tan, “Lotus Land Op. 47 No.1”; Karlsruhe Musikgymnasium’da okuyan 10 yaşındaki Eren Parmakerli, A.A. Saygun’dan, “Aksak Tartılar Üzerine Denemeler, Op. 58, No.1”, Clara Schumann’dan, “Toccatina, Op.6” ve W.A. Mozart’tan, “Sonata No.11 A majör KV 331 1. bölüm “Alla Turca”.

Konser aradan sonra yine genç piyanistlerin performansıyla sürdü; Hawo/vwo voor Muziek en Dans’ta eğitimine devam eden 18 yaşındaki Samira Kayra Bozan, F. Chopin’den, “Nocturne in D flat major Op.27 No.2”; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 12 yaşındaki Carmen Dilara Bağış, W.A. Mozart’tan, “Sonata KV332 No.12”, A. Saygun’dan, “Prelüd Op.45 No.9” ve J. Brahms’tan, “Ballade Op.118 No.3”; Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 13 yaşındaki Yağmur Naz Deveci, F. Chopin’den, “Valse Op.64 No.2” ve “Etude Op.25 No.10”, F. Liszt’ten, “Etude Op. 136 No.9”; Moskova Devlet Çaykovski Konservatuarı Merkez Müzik Okulu’ndan 16 yaşındaki Beren Gürcüoğlu, R. Schumann’dan, “Piano Sonata Op.22 No.2 1. Bölüm” başlıklı eserlerle beğeni topladılar.

Programın sonunda Beren Gürcüoğlu ve Tuna Bilgin tekrar sahneye gelerek J. Brahms’tan, “Hungarian Dance No.6 in D flat” başlıklı eseri seslendirdiler.

Tuna Bilgin
Tuna Bilgin

Piyanist Tuna Bilgin Gümüşlük’te konser verecek

Bosfor Turizm ana sponsorluğunda gerçekleşen 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Kumda konserleri kapsamında 9 Ağustos Salı akşamı Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de Piyanist Tuna Bilgin ile devam edecek…

Olağanüstü genç yetenek Tuna Bilgin onuncu kez festivalin konuğu oluyor… Hem de ilk kez öğrenci olarak değil, sanatçı olarak! 10 yıldır Gümüşlük Festival Akademisi’nin (GFA) masterclass programına katılan 19 yaşındaki genç piyanist Tuna Bilgin, bu yıl ilk defa izleyici karşısına piyano sanatçısı olarak çıkacak.

Tuna Bilgin’in seslendireceği repertuar

9 Ağustos Salı akşamı saat 20.30’da Toprak Ev’de izleyici ile buluşacak olan Tuna Bilgin, Bodrumlu klasik müzikseverler için sahnede ilk olarak Johann Sebastian Bach’tan, “Das Wohltemperierte Klavier Teil 2 No.14 BWV 883” ve ardından yine aynı besteciden “Französischer Ouverture BWV 831” başlıklı eseri seslendirecek. Bu eser şu bölümlerden oluşuyor: 1.Ouverture, 2.Courante, 3.Gavotte 1 – Gavotte 2 – Gavotte 1, 4.Passepied 1 – Passepied 2 – Passepied 1, 5.Sarabande, 6.Bourreé 1 – Bourreé 2 – Bourreé 1, 7.Gigue ve 8.Echo. Tuna Bilgin daha sonra Wolfgang Amadeus Mozart’ın, “Sonate No.2 K.280” adlı eserinden 1.Allegro assai, 2.Adagio ve 3.Presto başlıklı bölümleri seslendirecek. Genç piyanist bu yapıtın ardından Frederic Chopin’in iki valsine yer verecek. Bu eserler “Walz Op.34 No.2” ve “Walz Op. No.1” adını taşıyor. Program Aleksandr Skrjabin’in “Vers la flamme” Op.72” adlı yapıtıyla son bulacak.

Olağanüstü yetenek Tuna Bilgin

2003’te İzmir’de doğan Tuna Bilgin, 7 yaşında Doç. Cemile Cabbarova ile piyano derslerine başladı. 2013’te Bilkent Müzik Hazırlık Orta Okulu’nun sınavlarını kazanarak Prof. Gülnara Aziz’in sınıfına kabul edildi.

2013’te 1. Ulusal Mozart Akademi Piyano Yarışması’nda 1.lik, 2015’te 1.Ulusal Adnan Saygun Piyano Yarışması’nda 1.lik ve Saygun Özel Ödülü, 2017’de Gümüşlük Müzik Festivali 4. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması’nda 1.lik ve Saygun Yorumcusu Ödülü, 2019’da 1.Uluslararası Adana Rhapsody Piyano Yarışması’nda 1.lik ve 2019’te Uluslararası Orbetello Piyano Yarışması’nda Junior Kategorisinde 3.lük elde etti.

Cyprien Katsaris, Konrad Richter, Stanislav Loudenitch, Jura Margulis, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Laszlo Borbely gibi piyanistlerin ustalık sınıflarına katıldı. Uludağ Üniversitesi, İzmir AASSM, İzmir Sanat, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Erimtan Müzesi, Mozart’lara, Eskişehir Opera Binası gibi yerlerde konser verdi. Bilkent 30. yıl Festivali, Antalya Piyano Festivali, Gümüşlük Müzik Festivali, Burdur Genç Yetenekler Müzik Festivali, Bilkent Piyano Festivali gibi festivallerde yer aldı. Ünlü piyanist Mira Jevtich ve Şef Valery Gergiev’in organizatör olduğu Mariinsky Festivali’nde resital verdi.

Şef İbrahim Yazıcı, DESO, Şef Rüstem Rahmedov, BGSO, Şef Işın Metin ve EBBSO ile solist olarak; Şef Rüstem Rahmedov, BGSO, Şef Nil Venditti, BSO ile orkestra üyesi olarak konser verdi. İzmir’de yaşayan 19 yaşındaki genç piyanist Tuna Bilgin, İki kişinin kabul edileceği UdK Berlin (Berlin Sanat Akademisi) nin sınavını kazanan iki kişiden biri olarak büyük bir başarı elde etti.

Antik Taş Ocağında gerçekleştirilen TAŞTA konserleri ve Zefirya Kültür Merkezi konserlerinin başlama saati 21.00; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

Biletler:
Biletler, Biletix online, Biletix gişeleri, Festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar