Gümüşlük’te Festival Tiyatro ve Sirk Performansı ile Devam EdiyorBosfor Turizm ana sponsorluğuyla devam eden 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu defa sahnesini iki ayrı gösteri için açıyor. ‘Şatonun Altında’ isimli tiyatro gösterisi ve bir sonraki akşam sahnelenecek sirk performansı ‘Bir Çekirgenin Rüyası’, şimdiden merak konusu…

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 27 ve 28 Ağustos akşamları iki ayrı perforamansa ev sahipliği yapacak. Son yıllarda birçok disiplinde sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Gümüşlük’ün festivali, bu defa iki gün ardı ardına iki farklı gösteriyi ‘Taşta’ konseptiyle Bodrumlularla buluşturacak. 27 Ağustos Cumartesi akşamı Şatonun Altında adlı tiyatro oyunu, Antik Taş Ocağında seyirci ile buluşacak. Bir sonraki gün 28 Ağustos Pazar akşamı ise Hollanda’nın Roterdam şehrindeki Codarts University for Arts’tan gelen sirk sanatçıları, yine tarihi taş ocağında izleyiciye unutulmaz bir sirk perforanamsı sergileyecek. Her iki gösteri de saat 21.00’de başlayacak.

Şatonun Altında
Şatonun Altında

Şatonun Altında adlı tiyatro oyunu

Shakespeare’in Macbeth oyunundan yola çıkan ve yeni bir yazımla sahneye taşınan Şatonun Altında, izleyiciye farklı bir deneyim yaşatacak. Jacques Lecoq pedagojisinin temel alındığı Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu bünyesinde 2016 yılında biraraya gelen Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, temel aldığı bu eğitimin sonunda clown, fiziksel hikâye anlatıcılığı, maske oyunculuğu, bufon, grotesk oyunculuk gibi farklı stilleri harmanlayan bir deneme olarak “Şatonun Altında” oyununu ortaya çıkarmış.

Metin, William Shakespeare’in Macbeth oyunundan yola çıkılarak uyarlanmış ve yeni bir yazımla sahneye taşınmış. Lecoq pedagojisinin en özgün stillerinden biri olan Bufonlar, oyunun temel yapısını oluşturuyor. Hiçbir şeye inanmamak ve her şeyle dalga geçmek için sahnede var olan, yeraltı dünyasına ait bu yaratıklar, Shaekspeare’in en güçlü tragedyalarından Macbeth ile buluştuğunda ortaya absürd, trajik ve bol kanlı bir güldürü çıkmış. İnsanlık, Bufonlar için bir oyun oynama, alay etme ve taklit aracıdır yalnızca. Bu boyutuyla oyun, seyirciyi kışkırtıcı, karanlık, rahatsız edici ve oldukça komik bir yolculuğa davet ediyor.

Bir Çekirgenin Rüyası Sirk Performansı © De Schaapjesfabriek
Bir Çekirgenin Rüyası Sirk Performansı © De Schaapjesfabriek

Rotterdam Codarts University for Arts’tan sirk performansı

Hollanda Krallığı’nın Türkiye Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu tarafından desteklenen Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl şehre sirk getiriyor! Rotterdam’daki Codarts University for Arts’tan mezun olan üç müzisyen ve yedi sirk sanatçısı, sirkin görsel sesini ve müziğin sesli hareketini bir saatlik bir performansla Bodrumlu izleyiciye sunmaya hazırlanıyor.

Alman sirk sanatçısı Fenja Barteldres, İtalyan sirk sanatçısı Nastasja Jagodic, Hollandalı akrodansçı Ivar van Woenzel, Türk çellist Güney Güven, Bulgar perküsyoncu Branko Valchev, Almanya’dan çok disiplinli sirk sanatçısı Daniela Maier, Alman ‘Çin Direği’ uzmanı Jakob Vöckler ve geçtiğimiz yıllarda Festival kapsamında bir konser veren İspanyol çellist Flavia Escartin’ten oluşan, Codarts University for Arts mezunu 8 sanatçı, çok yönlülükleri ile de dikkat çekiyor.

Codarts University for Arts mezunu sanatçılar, Amuda, Hokkabazlık, Çin Polonyalıları, Hula Hoops, Akrobasi ve Dev Çember gibi performanslarla izleyiciyi, Koyunbaba’daki 2 bin 500 yıllık Antik Taş Ocağı’nın muhteşem ambiyansında, sirk dünyasının büyüsüyle ve müzikle buluşturacak.

Biletler:
Biletler, Biletix online, Biletix gişeleri, Festival merkezi, konser giriş kapılarından temin edilebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir