Gurur Birsin “Zamanın Enkazı” & Bora Aşık “Çarpık Bilgiler İmparatorluğu”

Gurur Birsin “Zamanın Enkazı” & Bora Aşık “Çarpık Bilgiler İmparatorluğu”
Gurur Birsin, karşılaşma, tuval üzerine yağlı boya, 76×98 cm, 2021

Mixer, Gurur Birsin’in “Zamanın Enkazı” başlıklı ilk kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyar. Zamanın Enkazı sergisi, 10 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında Mixer’in ana galeri mekanında izlenebilir.

“Zamanın Enkazı”, Gurur Birsin’in, sanatsal pratiğinin büyük kısmını oluşturan pentür çalışmalarının yanında desenlerini ve bir gravür çalışmasını bir araya getiriyor. Sanatçının sergide yer alan çalışmalarında ayrıntılı teknik detayların yanı sıra ilk bakışta karamsar algılanan, terk edilmiş mekanlar göze çarpıyor. Resimler birbirinden bağımsız olsa da serginin bütünündeki izlenim bir felaket sonrası senaryosunu andırıyor.

Zamanı ve mekanı tanımlanamayan imajlarda yer yer nesneler ve kişiler ile karşılaşıyoruz. Her bir resim alışılmışın dışında belli anlatısı olmayan bir filmin parçaları gibi izlenebiliyor. Resimlerde göze çarpan karamsar tonlar, harabeler, enkaz ve metruk yapılar bir olayın tasvirinden çok insan algısının ve ruh halinin izdüşümünü ifade ediyor. Günümüz insanının maruz kaldığı sosyal ve siyasal atmosfer; otoritelerin kişiler ve kentler üzerindeki yanlış uygulamaları sonucu, toplumda oluşan ortak olumsuz duygular ve akabinde oluşan meçhul bir son Gurur Birsin’in resimlerinin merkezinde yer alıyor. Ancak resimlerde bilinmezliğin ve yıkımın yarattığı tedirgin atmosfere eşdeğer şekilde teknik detaylarla işlenen, dinginlik ve ışıkla geleceğe dair bir umut önerisinde bulunuyor.

Bora Aşık “Çarpık Bilgiler İmparatorluğu”

Mixer, 10 Eylül-23 Ekim tarihleri arasında proje odasında sanatçı Bora Aşık’ın “Çarpık Bilgiler İmparatorluğu” başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Gurur Birsin “Zamanın Enkazı” & Bora Aşık “Çarpık Bilgiler İmparatorluğu”
Bora Aşık, yaşamı yaşatma ayini, kağıt üzerine kurşun kalem, 21×30 cm, 2021

Kendi gerçekliğini tek doğru kabul eden; tek bir olasılığa sıkıca tutunmuş, rastgele kazarak hayatta kalmaya çalışan köstebekler… İnsan dendiğinde sanatçının aklında canlanan tanım aşağı yukarı böyle bir şey. Hayat ve yaşam kavramlarının arasındaki nüansı -hatta nüanstan da öte, uçurum gibi bir ayrımı- görmek, bize içinde yaşadığımız dünya ile yekpare olma şansını tanıyor. Hayat; insan yapımı, bilinç ürünü bir sistem. Yaşam ise insandan bağımsız; dünyadan, gezegenlerden ve hatta maddeden bağımsız organik bir süreç.

Gündelik hayattaki, görsel ve yazınsal dilin ‘çekişmesini’ sanatsal alana taşımaya çalışan Bora Aşık, edebiyat ile resmi bir araya getirip düşünme pratiğinde yeni bir dil oluşturarak hayal gücünün sınırlarını mümkün olduğunca esnetiyor. “Çarpık Bilgiler İmparatorluğu” başlıklı kişisel sergisinde bu ikili ilişkiden yola çıkarak edebiyat ve resim ekseninde ürettiği çalışmalarını izleyici ile buluşturuyor. Kağıt üzerine karakalem üretimlerine yazınsal dünyasından çıkan cümleler ve nükteler eşlik ediyor. “Çarpık Bilgiler İmparatorluğu”, Bora Aşık’ın çizimleri aracılığıyla izleyiciye kendi gerçekliklerini sorgulamaya yönelik bir ayna olma özelliği taşıyor.


Mixer
Mumhane Cad. No:50, Kat:-1, Karaköy/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.