Haftanın Fotoğraf Albümü: Abdulkadir Karataş

ABDULKADİR KARATAŞ
ABDULKADİR KARATAŞ

1964 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta tahsilini İstanbul’da yaptı. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında başladığı mesleğini muhabir, redaktör, editör ve sayfa sekreteri olarak birçok dergi ve gazetede sürdürdü. Çeşitli yayın organlarında müstear isimlerle yazılar yazdı. Öğrencilikle birlikte adım attığı meslek yaşamı sırasında başladığı fotoğraf uğraşısı dönem dönem ara vermekle birlikte 30 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Özel bir üniversitede iki yıl temel fotoğrafçılık dersleri verdi. Fotoğrafları çeşitli yayın organları ve karma sergilerde yer aldı. Şiirleri İnanç, Hanımeli, Dolunay, Kültür Dünyası ve Beyan dergilerinde çıktı. Heceyle yazdığı milli ve mistik duyguları aksettiren şiirleriyle tanınır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve İFSAK başta olmak üzeri çeşitli mesleki ve sivil toplum kuruluşlarına üyedir. Sürekli Basın kartı sahibi. Evli ve iki evlat babası.

En yalın anlamıyla bir ‘görüntü kaydı’ olarak karşımıza çıkan fotoğrafı, zanaat ile sanat arasında kendine yer bulunan çok sayıda tanımla ifade etmek mümkün… Bunları belge, ifade biçimi, tecimsel ürün, sanatsal üretim ve benzeri kavramlarla dile getirebiliriz. Elbette bunları yanına başka tanımlar da eklemek olasıdır.

Öteden beri, fotoğrafın bir ‘görsel dil’ olduğu görüşüne yatkın buldum kendimi. Kimine göre eksik ya da aksanlı bu dil, görebilen herkese hitap etmenin verdiği üstünlüğü nedeniyle bence işitim imgelerinin çok ötesinde olanaklara sahip. Bu dili anlam üretiminin bir aracı olarak görmekte ve ağırlıklı olarak siyah beyaz sokak-belgesel tarzı işler üretmekteyim.

Instagram: abdulkadirkaratas
500px: akadirkaratas

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir