Haftanın fotoğraf albümü: Battal Kaya

BATTAL KAYA
BATTAL KAYA

Lise yıllarımda aldığım Zenit fotoğraf makinesi ile başlayan fotoğraf maceram bir süre sonra tutkuya dönüştü. Her fırsatta eğitim alarak ve sürekli sokaklarda fotoğraf çekerek kendimi geliştirmeye çalıştım.

Fotoğraf dijitale evrimleşmeye başladığında farklı bir süreç başladı. Artık çektiklerimizi rahatlıkla paylaşıp başkalarının ürettiklerini de görebiliyorduk. Bu üretme ve öğrenme sürecimizi hızlandırdı.

Sokak, belgesel tarzında fotoğraflar üretiyorum ve bunları siyah-beyaz olarak facebook, instagram, 500px gibi sayfalarda paylaşıyorum. Sosyal medyada en çok aldığım soru “Neden siyah-beyaz?” oluyor. Nedeni çok basit. Renkli gören, dünyayı renkli algılayan bir canlı için siyah-beyaz “farklı” ve daha “akılda kalıcı”.

2013 yılında benim de dahil olduğum ortak bir belgesel fotoğraf çalışması olan ”Kuşbaz” kitap olarak basıldı ve sergilendi.

Sokak her zaman hareketli ve farklı olmakla birlikte belli bir konu üzerine hikayesi olan seri fotograflar üretmeyi seviyorum. Türkiye’de belgesel fotoğrafta yoğun etkisi olan Magnum Ajans ekolu benim de etkisinde kaldığım ve beğendiğim bir tarz.

Instagram : Battal Kaya
500px : Battal Kaya

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.