Haftanın Fotoğraf Albümü: Dilek Dilaver

Haftanın Fotoğraf Albümü: Dilek Dilaver
Dilek Dilaver

1986 yılında Van’da doğdum. 11 yaşından beri büyüdüğüm ve hiç ayrılmayı düşünmediğim İzmir’de yaşıyorum. Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım. Şuanda AÖF’te “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” bölümü ikinci sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum. Aynı zamanda İzmir’de kurumsal bir yazılım firmasında çalışıyorum.

Fotoğraf çekmeyi sevdiğim için üniversite yıllarında fotoğrafçılık kulüplerinde yer aldım. Ancak gerçek anlamda fotoğrafı öğrenmeye başlamam ,2017 yılında Artlens Görsel Kültür ve Sanat Atölyesi ile yollumun kesişmesiyle başladı. Burada atölyenin kurucusu ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk Xphotographer’ı Nilay İşlek’ten temel eğitimlerimi tamamlayarak doğru yerde ve doğru zamanda bu koca dünyaya adımımı attım. Atölye bünyesinde gelişimimi sağlayacak ileri düzey birçok eğitime katıldım ve katılmaya devam ediyorum.

2019 Aralık ayında Aliye Erkurtulgu’nun koordinatörü olduğu ve benimle beraber on beş katılımcının yer aldığı “İzin Verin! Biraz da Hayal Kurayım” sergisi ile ilk sergi heyecanımı yaşadım. Atölye bünyesinde katılmış olduğum Dora Günel eğitmenliğindeki “Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj” atölyesi sonrasında ikinci sergimi gerçekleştirdim. Dora Günel ‘in koordinatörü olduğu ve benimle beraber sekiz katılımcının yer aldığı “Bir Daha Bak ” isimli sergiyle Ocak 2020’de fotoğraf severlerle buluştuk.

Kendimi geliştirmek adına çok fazla fotoğraf inceliyor, araştırma yapıyor, kitap okuyor,film seyrediyor ve beğendiğim fotoğrafçıları takip ediyorum .Aynı zamanda her ne kadar pandemi ile beraber azalsa da yurtiçi ve yurtdışı gezilerde bol bol fotoğraf çekiyorum. Fotoğrafın diğer sanat disiplinlerinden beslendiğini düşündüğüm için fotoğrafla kalmayıp diğer disiplinlere dair eğitimlere katılıp, farklı bakış açıları kazanmaya çalışıyorum. Yine Artlens bünyesinde Emrah Suat Onat eğitmenliğinde film çözümleme, kısa film yapım ve çeşitli sinema atölyelerine katıldım. Kısa film yapım atölyesi sonrasında , danışmanlığını Emrah Suat Onat’ın, yönetmenliğini Uğur İpek’in yaptığı, Artlens film ekibi olarak içinde oyuncu, yönetmen asistanlığı,kameramanlık gibi görevler üstlendiğim “Antinomi” isimli kısa filmde yer aldım.

Fotoğraf çekmek gerçekten bir tutku ve bende üç yıldır bu tutkumun peşinden koşuyorum. Fotoğraf çekmeye başladığım ilk dönemlerde daha çok doğa ve manzara fotoğraflarına yönelsemde, son dönemde insan-mekan ve an’ı yakalayabildiğim sokak fotoğraflarına yönelmeye başladım. Fotoğraf benim için sonu olmayan, gidebildiğim kadar gidebileceğim, hatta hayal bile etmediklerimi gerçekleştirebildiğim çok uzun bir yolculuk hikayesi. Bu hikayeyi nasıl anlatmak, nasıl göstermek istiyorsam hepsi parmağımın ucundaki denklanşörde, gözlerimin baktığı kadrajda…

Instagram: didi.photography

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.