Haftanın fotoğraf albümü : Erdal Turuthan

Erdal Turuthan
Erdal Turuthan

1966 senesinde İstanbul Beşiktaş’ta dünyaya geldim ilkokul ,ortaokul ve liseyi Beşiktaş’ta bitirdikten sonra Anadolu üniversitesi iktisat fakültesinden mezun oldum. BJK Spor Kulübü ve İFSAK üyesiyim. Asıl mesleğim gümrük müşavirliği olup yaklaşık 30 senedir bu mesleği sürdürmekteyim. 2016 senesinden beri yoğun olarak fotoğraf sanatı ile uğraşmaktayım temel eğitim ve ileri teknik eğitimimi aldıktan sonra birçok projeye katıldım ve iki tane karma sergide fotoğraflarım sergilendi,bundan sonraki ve en iddialı fotoğraflarımın sergileneceği sergimiz 15 Şubat 2020 de İFSAK sergi salonunda fotoğraf severler ile buluşacaktır projenin danışmanlığını değerli hocamız Hakan Kalyoncu yapıyor Sergimizin konusu; Kenar-da, herkesi şimdiden bu güzel sergimize davet ediyorum.

Fotoğraf ile ilk temasım babamın bana 1980 senesinde almış olduğu Olympus marka tam otomatik fotoğraf makinesi ile başladı ama kısa süren bir macera oldu , okul süreci iş güç derken uzun süre makinem ile yollarımız ayrıldı 2016 senesinde daha bilinçli ve istekli olarak tekrar fotoğraf çekmeye başladım. Fotoğraf benim için önemli bir meditasyon yöntemi oldu, insanları incelemek yeni yerler görmek yeni adetler gelenekler görmek hepsi fotoğraf sanatının insana kattığı harika duygular. Yanımda makine olmasa bile gözümüz ile kadrajlar yapıp çok güzel fotoğrafları hafızamıza kaydediyorum. Boş zamanlarımda bol bol fotoğraf bakıyorum ve mümkün olduğu kadar çok pratik yapıyorum Türkiye’nin her yeri inanılmaz güzel görsellere sahip ve çoğunu görmenin mutluluğunu yaşıyorum,tabii ki bu bir son değil mümkün olduğu kadar gittiğim yerlere bir daha gideceğim çünkü her gidiş ayrı bir güzellik içeriyor. Kullandığım ekipman Nikon 7500 ve 10-20 geniş açı Sigma kullanıyorum, geniş açı ile fotoğraf çekmek benim için ayrı bir güzellik. Sony RX100 Mark 3 her daim yanımda olan makine küçük ve marifetli olması dikkat çekmeden birçok kareyi yakalamama yardımcı oluyor. Son yıllarda yerli ve yabancı birçok fotoğrafçı var beni etkileyen hepsinde farklı bir güzellik görüyorum.

Her bilgide olduğu gibi fotoğrafta da bitti diye bir kavram yok hep daha iyisi için çabalıyor insan, ben birçok eğitmen ile proje yaptım gezilere çıktım eğitim aldım hepside çok değerli üstadlar idi hepsinden farklı şeyler öğrendim farklı çekim teknikleri farklı bakış açıları o yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Sevdiğim tarz genelde siyah beyaz minimal geometri.

Instagram adresim ; Bechiktache

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.