Haftanın Fotoğraf Albümü: Kahraman TuranKAHRAMAN TURAN
KAHRAMAN TURAN

1999 yılında Mardin’de dünyaya geldim. Öğrenimime Halit Ziya Uşaklıgil İ.Ö.O’nda başladım. Liseyi Necip Fazıl Kısakürek M.T.A.L. Teknik Kimya bölümünde okudum. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünde eğitimime devam etmekteyim.

İlk fotoğraf makinemi 6. sınıfta okul harçlıklarımı biriktirerek ailemden gizli aldım. O yıllarda hayalini kurduğum ilk makinemi almış olmanın mutluluğu ile her sokağa çıktığımda gördüğüm her şeyin fotoğrafını çekiyordum. Ailem bunun bana bir şey katmıyacağını düşünüyordu. Ortaokul ve lise yıllarımda derste, çekmek istediğim fotoğrafı kafamda kurguluyor, sürekli defterime eskizler yapıyordum. Büyüdüğüm çevrede her gün birçok suça tanıklık ediyordum. Sık sık yanımdaki insanların tutuklandığını görüyordum. Sokağa her çıktığımda yaşıtlarımın kötü alışkanlıklar edindiğini gördükçe üzülüyor ve birbir yok oluşlarına şahitlik ediyordum. Ailemin o yıllarda tek istediği benim polis ya da doktor olup insanları kurtarmamdı oysa insanın başkasını kurtarmadan önce kendini bu bataklıktan kurtarması gerekiyordu. Lise yıllarımda çevremin kötü alışkanlıklara yönelmelerini önlemek için okula fotoğraf makinesi, müzik aletleri vb. hobi aletleri getirerek onlara yeni alışkanlıklar edindirmeye çalışıyordum. İlgilerini çekmek için birçok etkinlik düzenliyordum. Onların kötü ve karanlık olarak gördüğü hayatı güzelleştirmek için elimden geleni yapıyor, onlara bir şeyler kazandırmayı amaçlıyor, fotoğraf çekebilmeleri için bir ışık arıyordum. Dünya dostlarıma göre çok karanlık bir yerdi, ben ise onların fotoğraf çekebilmeleri için bir kibrit çakmak için uğraşıyordum.

Fotoğrafın benim için bir hobinin dışında ihtiyaç, hayata tutunma motivasyonu olduğunu düşünüyorum. Fotoğrafla beraber başta öğretmenlerimden, sokaktaki çocuklardan, okullarımdaki personellerden de dahil birçok kişiden çok şey öğrendim, yeni insanlar ile tanıştım ve yeni yerler keşfettim. Behmen Kubadi, Tarkovsky, Bergman, Nuri Bilge Ceylan filmleri büyülü bir biçimde beni kendine çekiyor. Ataol Behramoğlu’nun ”yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var” şiiri ise motivasyon kaynağım oluyor.

Instagram: kahramanossia
Youtube: Kahraman Ossia
Pinterest: kahramanossia
Flickr: kahraman turan

Haftanın Fotoğraf Albümü: Kahraman Turan
Haftanın Fotoğraf Albümü: Kahraman Turan
Haftanın Fotoğraf Albümü: Kahraman Turan
Haftanın Fotoğraf Albümü: Kahraman Turan
Haftanın Fotoğraf Albümü: Kahraman Turan
Haftanın Fotoğraf Albümü: Kahraman Turan

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.