Haftanın Fotoğraf Albümü: Önder KöktürkHaftanın Fotoğraf Albümü: Önder Köktürk
Önder Köktürk

1965 İzmir doğumlu amatör bir fotoğrafçı ve gezginim. Bilim ve Mühendislik üniversite eğitimi aldım. İş hayatım bilişim sektöründe aktif devam ediyor. Fotoğrafa ilgim 1980 lerde başladı. Bu dönemde siyah beyaz analog çektiklerimden kendimin banyo edip bastıkları olsada, fotoğraf benim için gerçek anlamda 1997 de ilk dijital ekipmanım olduktan sonra başladı, sıra ile 2010 da DSLR, 2015 den bu yana aynasız ekipmanlar ile fotoğraf çekiyorum. Hep eleştirilir, fotoğrafı “makine mi çeker, insan mı?” diye. Tabii kareyi insan çeker ama ekipman kalitesi ve aydınlık oda bilgisinin de bir o kadar önemli ve gerekli olduğuna inananlardanım.

2015 benim için fotoğrafta bir dönüm noktası oldu. O günden bugüne farklı ustalardan temel ve ileri seviye teknik eğitimler aldım. İFOD, TFSF, FIAP üyesiyim. Kendimi geliştirmek için ilgimi çeken konularda yerel ve yabancı fotoğraf etkinliklerine, fotoğraf workshoplarına katılıyorum. Gelişme ve ilerlemenin durmaksızın çalışarak sonsuza kadar süreceğini anladım. Hatta bu kapsamda 2019 da 3. üniversite eğitimim olarak AOF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümüne kaydoldum.

Minimalizm, mimari yapılar, desenler, dokular, renkler, astro , hava, model ve portre fotoğrafçılığı yakın zamanda ilgimi diğer konulardan daha fazla çekiyor. Bazen iş bazen turistik amaçla dünyanın pek çok ülkesi ve şehrinde bulunuyorum. Makinem hep yanımdadır. Her yerin kendine özgü bir havası ve çekiciliği olmakla farklı şeyler görmek için sadece az gidilen yada hiç gidilmemiş, görülmemiş yerlere gitmek zorunda olmadığımızı düşünüyorum. Bakmak ile görme farkının bilimci ile, genel fotoğraf kural ve kalıplarına bağlı kalmaksızın, çekimlerimde kendi stilimi oluşturmaya çalışıyorum.

İlk karma fotoğraf sergim 2015 de oldu, sonraki yıllar diğerleri izledi. 2018 den itibaren bazı sosyal sorumluluk projelerine destek veriyorum. Kendi web sitem ve sosyal medya sayfaları yanında bazı seçkin fotoğraf bloglarında yazıyorum. Facebook üzerinde “Minimal colors art corner”, “Minimal Black & White Corner” ve “Minimalist Corner” gruplarının juri üyelerinden birisi olarak seçme ve değerlendirmeler yapıyorum. Halen katılımcı olarak üyesi olduğum sosyal medya dijital ve fiziki katılımlı fotoğraf grupları ile yolculuğum, ilk günkü heyecan ve tutkusu ile devam ediyor.

Instagram: onderkokturk
Youtube: onderkokturk
Web: onderkokturk

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.