Haftanın fotoğraf albümü : Zer Erdoğan

Haftanın fotoğraf albümü : Zer Erdoğan
ZER ERDOĞAN

Ben fotoğraf çekmeyi öğrenmedim, sadece bana bir şey ifade eden görüntüleri; insanların doğallığında; özünü ve o anki ruh hallerini kaydediyorum.

Bonn Üniversitesinde stajımı yaparken, gazete grubunda Layout hazırlama bölümündeydim (General Anzeiger-Bonn) orada haber-fotoğraf ilişkisini ögrendim.

Ben fotoğraf çekmeyi öğrenmenin gerekliliğinden ziyade; görebilmeyi, “anı” yakalayabilmeyi daha çok önemsiyorum.
En çok duruşu ve ifadesi ile sokaktaki insanların fotoğraflarını çekmeyi seviyorum. Çünkü insan yürürken bile, hüznünü, umudunu, özlemini, pişmanlığını ve varsa sevdasını da beraberinde taşıyor.

Bana bir şey anlatan ifade ve duruşu gördüğüm an o benim için fotoğraf oluyor! Ben oluyorum, benim enerjim oluyor diye düşünüyorum! Benim gördüğümü fotoğrafın da anlatması gerekiyor. Onun için bol bol fotoğraf okurum.

Ben Zer Erdoğan Akaydın; Maraş-Elbistan’da doğdum. 7 yaşımda Almanya’ya gittim, Kürtçeden sonra Almanca ögrendim. 11 yaşımda tekrar Elbistan’a döndüm. Elbistan’da köyde ortaokulda sadece Fen bilgisi dersi işlenebiliyordu öğretmensizlikten, okula gidemediğimden dolayı 15 yaşımda tekrar Almanya’ya gittim. Türkçe öğrenmeye 17 yaşımda Almanya’da başladım, Türkçeyi Yaşar Kemal’den Tolstoy’dan, Fakir Baykurt’tan Nazım Hikmet’in yalın şiirlerinden ögrendim. Lise son sınıfın son dönemine kadar Almanya’da okudum. Marmara Üniversitesi Alman Dili Eğitimini bitirdim. Almanca öğretmeniyim. Resim yapıyorum, tenis oynuyorum.

Kürtçe, Türkçe, Almanca ve İngilizce biliyorum. Eskiden en büyük hayalim; çok değişik ülkelerde uzun süre kalıp o ülkelerin, insanlarını, dillerini, kültürlerini inançlarını, edebiyatlarını öğrenmek istiyordum, olmadı. Hayaldi işte:)

Instagram adresi: zeryaden

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.