Halil Vurucuoğlu’nun “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” İsimli Kişisel Sergisi AçıldıSanatçı Halil Vurucuoğlu’nun uzun yıllardır çalıştığı kâğıt kesme ve kağıt katmanlarını yırtarak geliştirdiği yeni tekniğini kullanarak ürettiği eserlerini içeren “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” isimli kişisel sergisi 17 Mart 2022 (dün) tarihinde Anna Laudel’de açıldı.

22 Nisan 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergide Vurucuoğlu filozof Slavoj Žižek’in dünyanın insan eliyle yaşadığı dönüşümü tanımlayan, içerisinde bulunduğumuz jeolojik çağ olan Antroposen’de özgürlüğümüzün sınırlarının küresel ısınma ile somutlaştığı düşüncesinden yola çıkıyor. Sanatçı buradan hareketle sergide bir araya getirdiği eserlerle yaşadığımız ekolojik krizi hem yerel hem küresel olarak en yaşamsal sorunlarımızdan biri olarak yorumlarken doğa, çevre ve bunların üzerindeki insan etkisini araştırıyor.

Halil Vurucuoğlu, Hem Var Hem Yokmuş Gibi/Both Existing and Non Existent
Halil Vurucuoğlu, Hem Var Hem Yokmuş Gibi/Both Existing and Non Existent, Fotoğraf/Photo by Kayhan Kaygusuz, 2022

Sanatçı eserlerinde doğanın temel döngüsü doğum, ölüm ve dönüşümden hareketle merkeze aldığı ‘var etme’ ve ‘yok etme’ kavramını, bir diğer anlamı ufalayarak parçalara ayırmak olan yırtma eyleminde biçimselleştiriyor. Uyguladığı bu pratik ile üzerinde durduğu eylemlerin bilinç, imgelem, kültür ve ekolojik dengeyle olan ilişkisini inceliyor. Aynı zamanda bize dünyamızı giderek yitirdiğimizi, elimizde kalanın ise bir imgelem olduğunu söylüyor.

Her geçen gün yeni bir çevresel felaketin, doğal ya da kültürel bir değeri kaybetmenin acısını yansıtan, 12 bin yıldır el değmemiş bir doğa harikası olan ‘Dipsiz Göl’ isimli eseri de, sanatçının “Varoluş”, “Yokoluş” ve “Arasında” olarak tanımladığı üçleme ile sergideki yerini alıyor.

Halil Vurucuoğlu, Innervision
Halil Vurucuoğlu, Innervision, 9×14 cm, Elle kesilmiş kağıt üzerine sulu boya, Anna Laudel

Var veya yok olmak kavramlarının yanı sıra sanatçı, izleyiciye tam olarak neresi olduğunu bilmediği ama yeryüzünün muhtemelen yitip gitmiş yerlerini ya da belki bir zamanlar duyduğu huzuru anımsatan formlarını sunuyor.

Halil Vurucuoğlu’nun eserlerini üretirken ortaya çıkan kağıt atıklarını dönüştürerek çalıştığı ve sürdürülebilirliğe dikkat çektiği yeni eserlerinden oluşan “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” sergisi, 22 Nisan 2022 tarihine kadar Anna Laudel’de görülebilir.


Anna Laudel

Kazancı Yokuşu 45, Gümüşsuyu, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir