#halkacevrimici Başlıyor!

#halkacevrimici Başlıyor!


Halka sanat projesi‘nden yeni bir oluşum; #halkacevrimici etkinlik kanalı. Halka sanat projesi, sanatçı kolektifleri ve sanat inisiyatiflerinin ortak sorunlarından biri olan mekan probleminin bugünlerde koronavirüs yüzünden daha da çıkmaza girmesinden dolayı ve sağlıklı bir alan yaratılmasına da olanak sağlamak için #halkacevrimici projesini hayata geçiriyor.

Çok yakın zamanda detaylarını duyuracak olan ekip, kitle iletişim araçlarının desteğiyle sanatçı, küratör, yazar ve izleyici gibi yaratıcı sınıfı farklı ve yeni biçimlerde bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Halka sanat projesinin açıklaması şöyle:

“Sanatçı kolektifleri ve sanat inisiyatiflerinin politik bağlantılar dışında, nesnel ve niteliksel kriterler doğrultusunda desteklenmesi ve kültür ürünleri üretiminde çok sesliliğe alan açıcı yaklaşımların geliştirilmesi toplumsal bir doğallık olarak görülmedikçe bu kulvarda çalışan sanatçı ve küratörlerin ihtiyaç duyulan kaynaklara erişimi bir sorun olarak sürmektedir.

Bu kapsamda, halka sanat projesi’nin 2020’in başlarında karşı karşıya kaldığı mekan(sızlaşma) meselesi, çalışmaları için yeni gösterim ve sanat çevreleriyle ile yeni buluşma kanalları üzerine düşünüp hareket etmeyi gündeme getirmişti.

Mekansızlaşma, Moda’nın son yıllarda gördüğü yüksek rağbet ile birlikte birçok mekanın dönüşmesi, kiraların artması ve zaten bir elin parmaklarını geçmeyen kültür mekanlarının yeme-içme ve vakit öldürme mekanlarına yenilmesi ile doğrudan ilişkili idi.

Bu akışın yanı sıra, Covid-19 süreci ile farklı bir aşamaya girildi. Salgın ve beraberinde getirdiği “yeni normal”ler, birçok sektörün yüz yüze çalışma ve ortak fiziki ortamlarda olma alışkanlıklarına sekte vurdu. Süreç ilerledikçe kültür-sanat alanındaki etkinliklerin ve arşivlerin bilgisayar ve internet temelli platformlara taşınma oranları kayda değer biçimde arttı.

Bize göre bu tutum bir zorunluluğun ötesinde, güncel iletişim araçlarının daha etkin kullanımı ile sanatçı, küratör, yazar ve izleyici gibi yaratıcı denklemin farklı parçalarını yeniden ve yeni biçimlerde buluşturmak ve sanatsal üretimin farklı yönlerini fiziki mekana bağlı kalmadan erişime açmak anlamı taşır.

Bu nedenle, halka sanat projesi olarak #halkacevrimici projesini başlatıyoruz. #halkacevrimici halka sanat projesi‘nin çevrimiçi etkinlik kanalıdır. Bu kanal, halka’nın 2011’den bu yana gerçekleştirdiği sergi, buluşma, eğitim ve sanatçı rezidans programı gibi etkinliklerini paylaşmayı sürdüreceği platformdur.”

Halka Sanat Projesi
Web: halkaartproject.net
Instagram: @halkaartproject
Facebook: HalkaArtProject

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.