Harput Kısa Film Festivali Kazananları Belli Oldu

Harput Kısa Film Festivali Kazananları Belli Oldu
Harput Kısa Film Festivali

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Elazığ Valiliği tarafından ilk kez düzenlenen “Harput Kısa Film Festivali”nin kapanış töreninde festival süresince yarışan kısa ve belgesel filmlerin kazananları belli oldu.

Kısa film dalında Osman Sınav (Yapımcı-Yönetmen), Ahu Türkpençe (Oyuncu), Raşit Çelikezer (Yönetmen-Senarist), Mehmet Çepiç (Oyuncu), Natali Yeres (Sanat Yönetmeni), belgesel dalında ise Dr. Hakan Aytekin (Akademisyen-Belgesel Yönetmeni), Müjgan Taner (Belgesel Yönetmeni), Murat Tolga Şen (Sinema Yazarı), Dr. Musa Ak (Akademisyen-Belgesel Yönetmeni) ve Tülin Tezel (Belgesel Yönetmeni) gibi isimlerin jüri üyeliği yaptığı festivalde Yılmaz Gruda‘ya yaşam boyu onur ödülü verildi.

Festival yönetmeni Kerim Abanoz, Harput Kısa Film Festivali’nin hem sinemamız hem de Elazığ bölgesi için fayda sağlayacağını söylerken festivalin danışmanlarından yapımcı-yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu ise böylesine önemli festivallerin yerel ve ulusal çapta desteklenmesi gerektiğini belirtti. Karslıoğlu, festival sürecinde önemli bir film çalışmasına da adım atıldığının müjdesini verdi. Elazığ bölgesine özgü Ahçik türküsünden yola çıkılarak, Raşit Çelikezer’in yazdığı senaryonun usta yönetmen Osman Sınav tarafından filme alınacağını söyledi.

Festivalin Kazanan Filmleri:

Ulusal Kısa Film Yarışması Birincilik Ödülü (7.500 TL)
“Bir Nehir Kıyısında” – M. Furkan Daşbilek

Ulusal Kısa Film Yarışması Jüri Özel Ödülü (5.000 TL)
“İklim Değişimi” – Yasemin Demirci

Ulusal Kısa Film Yarışması Mansiyon Ödülü
“Zemberek” – Recep Çavdar

Ulusal Belgesel Film Yarışması Birincilik Ödülü (7.500 TL)
“Goca Yörüğün Tohumları” – Mehmet Köprü

Ulusal Belgesel Film Yarışması Jüri Özel Ödülü (5.000 TL)
“Büyülü Fener Bekçileri” – Ferhat Zengin/Bahadır Kapır

Ulusal Belgesel Film Yarışması Mansiyon Ödülü
“Bulak” – Evrim İnci

Ulusal Deprem ve Afet Temalı Senaryo Yarışması Birincilik Ödülü (7.500 TL)
“Dehşetin Sesi” – Musa Çalışkan

Ulusal Deprem ve Afet Temalı Senaryo Yarışması Jüri Özel Ödülü (5.000 TL)
“Maide 32” – Ömer Bilal Aslan

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar