Hasan Baran Kurtoğlu İlk Kişisel Sergisi ‘Şeyin Anlatısı’ İle Galeri Muaf’taHasan Baran Kurtoğlu’nun ilk kişisel sergisi ‘Şeyin Anlatısı’ Galeri Muaf’ın yeni mekanında izleyici ile buluşuyor. Sanatçının tuval üzerine yaptığı resimlerden oluşan sergi, 5 Kasım – 3 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul Edebiyat Evi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek.

Hasan Baran Kurtoğlu
Hasan Baran Kurtoğlu

Sanatçının işleri flu, parçalı ve katmanlaşma halleriyle hafızada önemsizmiş gibi görünen, bazı anları tetikleyen bir anlamlandırma çabasıyla birleşiyor. Büyük anlatıların aksine önemsiz, sıradan, hikâyesiz olma durumunu inceliyor. Geçmişin bellekte yalınlıktan uzak, “şimdi”de anımsananın ne olduğuna yöneliyor. İzleyiciye “Geçmiş, şimdi içinde üretildiğinde nasıl bir yanılsama bulur?” sorusunu soruyor.

Şeyin Anlatısı’nda sanatçı, kesin ve net olandan bir kaçışa hatıralarıyla, gerçeklik ile duyusal anımsamalara çağrıda bulunuyor. Kesin bir bildirimden kaçınan bu parçalar havuzu sayısız flu kurguyu da beraberinde getiriyor.

Hasan Baran Kurtoğlu Hakkında

Hasan Baran Kurtoğlu, 1990 Antalya doğumludur. 2014 yılında Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı yıl, aynı okul ve bölümde yüksek lisansına başladı. 2015 yılında Galeri ZİLBERMAN’ın Genç Yeni Farklı VI sergisinde yer aldı. Daha sonrasında çeşitli karma sergilerde de yer aldı. 2019 yılında yüksek lisansını tamamladı. Antalya’da kurulan bağımsız sanat alanı “ARE PROJECTS”in kurucularındandır.


İstanbul Edebiyat Evi
Asmalı Mescid Mahallesi, Yemenici Abdüllatif Sokak, 1, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir