Hasan Çevik, “Kuyu” Başlıklı Solo Sergisiyle Galeri Diani’de

Renk ve ışığı doğa sahnesinde özgürleşme simgesi olarak kullanan Hasan Çevik, yeni eserlerini figürler vasıtasıyla kuyu imgesi etrafında örüyor. Koleksiyonerlerin son yıllarda özellikle yakından takip ettiği yeni kuşak sanatçılardan Hasan Çevik’in “Kuyu” adlı sergisi 5 – 23 Mart tarihleri arasında Galeri Diani’de izlenebilir.

Hasan Çevik, “Kuyu” Başlıklı Solo Sergisiyle Galeri Diani’de
Hasan Çevik “Kuyu” sergisi işlerinden

Kuyu imgesi Şeyh Galip’in ‘Hüsn-ü Aşk’ mesnevisinde dış dünyadan iç dünyaya geçişi ifade eder. Karanlık, kapalı ve bilinmez olan kuyu, kendini biricik varlık olarak gören insanın ruhsal kaosunun dibi gibidir. Fakat bu dip aynı anda bir kendiyle yüzleşme ve aydınlanmadır, dolayısıyla başkalaşarak karanlıktan çıkıştır. İşte bu zengin anlam bütünlüğü içerisinde “Kuyu imgesi” Hasan Çevik’in üçüncü solo resim sergisinde karşımıza çıkıyor. Ressamın Galeri Diani’deki bir önceki kişisel sergisi olan ‘Sessiz’de doğaya dönük kendine has duyumsayışının simgesel izinde değerlendirilebilecek olan ‘Kuyu’, Çevik’in daha çok figürü ön plana aldığı resimlerinden oluşmaktadır. Tekli ve ikili figür gruplarının, nispeten, doğa sahnesindeki ağaç vb. natüralist biçimlerin önünde, renk ve ışığın son derece özgür bir armonik yapı içinde kullanıldığını görüyoruz.

Hasan Çevik’in sergisine adını veren ‘Kuyu’ imgesi, figürlerin adeta kendileriyle yüzleştikleri, belki kendi karanlıklarını fark edip yaşam enerjisiyle aydınlanıp yeniden doğuş yaşadıkları bir ayna gibi karşımıza çıkıyor. Sergide sadece kuyu değil ağaç imgesi de yine ressamın kendi biçimsel yaklaşımıyla ana elaman olarak kompozisyonlarda yerini alıyor.

Hasan Çevik Fotoğraf
Hasan Çevik

Hasan Çevik Hakkında

1976 yılında Erzincan’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da okudu. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler M.Y.O. Turizm Rehberliği Ön Lisans Bölümünden mezun oldu. 2004 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümünde Lisans diplomasını aldı. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Prof. Aydın Ayan danışmanlığında “Türk Resim Sanatında İstanbul Görünüleri” isimli eser-metin çalışmasıyla 2010 yılında tamamladı. 2017 yılında MSGSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Prof. Aydın Ayan danışmanlığında “İskandinav Sanatında Görünü Resmine Simgesel Yaklaşımlar” isimli eser-metin çalışmasıyla sanatta yeterlilik derecesini aldı. Resim eğitimi yanı sıra; heykel, özgün baskı, gravür, fresk, mozaik ve vitray atölyelerinde eğitim gördü. Halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde Dr.Öğrt.Üyesi olarak ders vermekte ve Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2016 Yılında MSGSÜ Tophane-i Amire KSM Sarnıç Galeri’de “Taş ve Zaman” isimli ilk solo sergisini, sonrasında ise 2019 Yılında Galeri Diani’de ‘Sessiz’ isimli ikinci solo sergisini açtı. Yurt içinde çok sayıda resim sergisine katıldı. Resim çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmekte ve profesyonel turist rehberliği yapmaktadır


Galeri Diani

Bostanbaşı Caddesi, No:3D, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar