Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu SergisiHayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu Sergisi
Hayat Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 12 Ocak 2022 – 26 Mart 2022 tarihleri arasında “Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü sanat tarihçisi Dr. Özlem İnay Erten’in üstlendiği sergi, kırk yıllık bir geçmişe sahip Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu’ndan örneklerin yer aldığı, 19. yüzyıldan günümüze uzanan kapsamlı bir seçkiyi içeriyor. Türkiye sanatının tarihsel süreçteki gelişimini koleksiyondaki yapıtlar üzerinden kronolojik olarak yansıtmayı amaçlayan sergi, 70’e yakın sanatçı ve 100’ün üzerinde eseri bir araya getiriyor.

Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu, Türkiye’de tuval resminin ilk örneklerini veren “Asker Ressamlar Kuşağı”ndan başlayıp, II. Meşrutiyet döneminden Cumhuriyet’e geçişte önemli bir varlık gösteren “1914 Kuşağı Sanatçıları”na, “Müstakiller” ve “d grubu” gibi ilk sanatçı örgütlenmelerine dek uzanıyor, ardından 50’li ve 60’lı yıllarda varlık gösteren “Paris Okulu”, “1968 Kuşağı Sanatçıları” gibi oluşumların izini sürerek günümüz sanatçılarının yapıtlarına kadar ilerliyor. Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu’nun kronolojik düzenlemeye elverişli yapısı, tarihsel süreçte yaşanan kültürel, sanatsal, sosyal değişimleri, yeni ifade biçimlerini ve düşünsel gelişmeleri yansıttığı kadar güncel sanat üretimlerine de yer vermesi dolayısıyla, geleceğin değerlerine de bir kapı açmayı olanaklı kılıyor.

“Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu” isimli sergi, koleksiyonun sanat tarihsel bir perspektif sunan yapısının yanı sıra resimden, heykele, fotoğrafa ve video art’a uzanan çeşitliliğiyle, disiplinlerarası bir yaklaşıma sahip oluşuna da dikkat çekiyor. Sergi ile eş zamanlı olarak Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıkan, Dr. Özlem İnay Erten’in kaleme aldığı Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu isimli kitap, koleksiyondaki yapıtlar üzerinden sanat tarihimiz hakkında başlangıcından günümüze hem kronolojik hem de tematik olarak geniş bir perspektif sunabilecek şekilde hazırlandı.

Türkiye’nin sanatına dair 19. yüzyıldan günümüze klasik, modern ve çağdaş sanat yapıtlarının bir arada görülebileceği sergide sanatseverler, sanat tarihimizde iz bırakan ikonik yapıtların yanı sıra Dr. Şükrü Bozluolçay’ın “Sanatçı Atölyeleri Koleksiyonu”ndan örnekler de görebilecekler. “Hayal Fanusu: Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu” isimli sergi, 12 Ocak 2022 – 26 Mart 2022 tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda izlenebilir.

Salı – Cumartesi: 10:00-17:30
Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır.

Künyeler:

  1. Nurullah Berk “Avşa’da Pazar”, 1972, Tuval üzerine yağlıboya, 100 x 120cm
  2. Hoca Ali Rıza “Deniz Kıyısında Kayıklar ve Yelkenli” Tuval üzerine yağlıboya, 32 x 65cm (A. Rıza 329 imzalı)
  3. Burhan Doğançay “Antiques”, 1965, Tuval üzerine yağlıboya ve karışık teknik, 2032 x 2032cm
  4. Nazmi Ziya Güran “Süleymaniye’den Fatih Cami”, Mukavva üzerine yağlıboya, 47 x 60cm
  5. Neş’e Erdok “Egon Schiele Hücresinde”, 1988, Tuval üzerine yağlıboya, 200 x 130cm

Bozlu Art Project Mongeri Binası

Mongeri Binası, 19 Mayıs Mahallesi, Dr. Şevket Bey Sk. No:5, 34360, Şişli/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir