Hayalperest Yayınevi’nden İki Yeni Yayın

Hayalperest Yayınevi‘nden iki yeni yayın: Süreyyya Evren’in kaleme aldığı, günümüzde sanat deneyiminin sahiciliğini sorguladığı kitabı “Günümüzde Sanat ve Deneyim” ve Hans Maes’in sanat ve estetiğin felsefi boyutu üzerine dünyanın önde gelen on sanat felsefecisiyle yaptığı tartışmaları bir araya getirdiği “Sanat ve Estetik Üzerine Söyleşiler” kitabı okurlarla buluşuyor.

Hayalperest Yayınevi'nden İki Yeni Yayın
Günümüzde Sanat ve Deneyim – Sanat ve Estetik Üzerine Söyleşiler

Günümüzde Sanat ve Deneyim

Günümüzde Sanat ve Deneyim, Süreyyya Evren’in günümüzde sanat deneyiminin sahici bir sorgulamadan nasıl geçirilebileceği sorusunun peşinden giderek kaleme aldığı bir yazı dizisini, çeşitli mecralarda yer verilen makalelerini ve sanatla birebir deneyimine dayanan yorumlarını bir araya getiriyor. Semiyosferi her geçen gün daha hızlı evrim geçiren sanat evreninde ‘sanat’ deneyiminin mümkün olup olmadığını sorgulamakla yola çıkan Evren, onun ve günümüz sanatı izleyicisinin aklındaki soruların olası yanıtlarını sergileri soğuk soğuk gezerek, deneyim şapkalarını tek tek deneyerek araştırıyor.

Günümüz sanatı evrenini kuşatan yorumların, teorilerin, bilginin, hatta metaveri alanının varlığı üzerine de düşünen Süreyyya Evren, sanatta ‘açıklama’ ile ‘tarihyazımı’na dair tartışmalar ışığında kendi yorumunu ‘açıklıyor’. Günümüzde Sanat ve Deneyim ile Evren, okuru, pandemi günlerinde sanat, gerçekliğin ikamesi olarak dijital sanat, sanatın fiziksel-dijital deneyimlenmesi, bütün bunların arasında sanatın konumu ve günümüz sanatı izleyicisinin zihnini meşgul eden daha pek çok mesele üzerinde birlikte düşünmeye davet ediyor.

KÜNYE
Yazarı:
Süreyyya Evren
Barkod: 9786059452885
Basım Yılı: 2022
Sayfa Sayısı: 218
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2.Hamur

Sanat ve Estetik Üzerine Söyleşiler

Sanat nedir? Resimleri, şiirleri güzel, yüce ya da itici kılan şey nedir? Müzik temsili midir yoksa soyut mu? Edebiyattan, filmlerden ya da operadan bir şeyler öğrenmek mümkün müdür? İnsanlar neden beğeniyi tartışır?

Sanat ve Estetik Üzerine Söyleşiler’de Hans Maes estetiğin bu ve benzeri önemli sorularını dünyanın önde gelen on sanat felsefecisiyle, Noël Carroll, Gregory Currie, Arthur C. Danto, Cynthia Freeland, Paul Guyer, Carolyn Korsmeyer, Jerrold Levinson, Jenefer Robinson, Roger Scruton ve Kendall Walton’la tartışıyor.

Bu dolaysız, cömert, güçlü sözel alışverişler düşünürlerin esas fikirlerine ve entelektüel gelişimlerine dair anlaşılır bir anlatı sunuyor. Ayrıca okurun, sanat felsefesinin çağdaş meselelerine ilişkin yeni içgörüler kazanmasını ve daha detaylı açıklamalar bulmasını sağlıyor.

Sanat ve Estetik Üzerine Söyleşiler sanat ve estetikle ilgili konulara felsefi ilgi duyan herkesi cezbedecek bilgiler içeriyor.

KÜNYE
Yazarı:
Hans Maes
Çevirmen: Ebru Berrin Alpay Döken
Barkod: 9786059452892
Basım Yılı: 2022
Sayfa Sayısı: 333
Ebat: 14 x 21 cm
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 2.Hamur

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.