Hayalperest Yayınevi’nden Sanatı Yorumlama KılavuzuHayalperest Yayınevi, Terry Barrett’in sanatı yorumlama kılavuzu niteliğindeki SANAT ÜRETİMİ Form ve Anlam adlı yapıtını okurlarla buluşturuyor.

Sanat Üretimi - Form ve Anlam
Sanat Üretimi Form ve Anlam

Sanat Üretimi sanat yaratım süreci ile anlam yaratım süreci arasındaki karșılıklı ilișkiye −anlatımcı içeriğe, çıkarıma ya da çalıșmanın amacına− odaklanıyor. Yazar Terry Barrett, içeriğin, malzemenin, tekniğin, formun, sürecin ve bağlamın bir sanat yapıtı üretirken birbirleriyle nasıl bir etkileșime girdiklerini inceliyor. Sanatın ve tasarımın biçimsel unsurları ve ilkelerine ilișkin kapsamlı bir tartıșma açmanın ve sanatı yorumlamaya yönelik bir kılavuz olușturmanın yanı sıra Sanat Üretimi sanatçıların yaratıcı pratiklerine de ıșık tutuyor.

Kitap, sanat yapıtlarının form ve anlamlarını multimedya, yerleștirme, performans gibi çağdaș yaklașımlara ağırlık vererek araștırıyor; postmodernizm ile çokkültürlülüğe vurgu yaparak sanat üretiminin izini sürüyor.

Sanat Üretimi’nin Öne Çıkanları

Yorumlar ve Sanatçı Bildirileri.
Bölüm 2, “Anlamlar ve Yorumlar”, gerek sanatçıların gerek öğrencilerin içerik, malzeme, kompozisyon, süreç ve bağlamla ilgili verdikleri kararların izleyicilerin yapıtlara dair yorumlarını ne șekilde etkilediğini ortaya koyuyor.

Çağdaș Unsurlar.
Bölüm 6, “Zaman ve Hareket”, zamana ve harekete dair konular üzerine bir tartıșma açarken Bölüm 7, “Sözcükler ve Sesler”, metin temelli sanat, bilgisayar temelli sanat, performans sanatı, video ve yerleștirme sanatı gibi sanat formlarında önemli rol oynayan çeșitli unsurlara değiniyor..

Atölye Eleștirileri.
Bölüm 13, “Atölye Eleștirileri”, farklı eleștiri türlerini açıklayarak, neyin yararlı neyin yararsız olduğuna dair öğrenci görüșlerini sunarak ve birkaç gerçek örnek üzerinden süreci tanımlayarak öğrencilerin yapılan eleștirilerden azami düzeyde faydalanmalarına yardımcı oluyor.

KÜNYE
SANAT ÜRETİMİ
Form ve Anlam

Yazar: Terry Barrett
Çevirmen: Ebru Berrin Alpay
Yayın Tarihi: Nisan 2022
ISBN: 9786059452922
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 428
Cilt Tipi: Karton Kapak
Boyut: 17 x 24cm

Satın almak için tıklayınız.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir