Heidelberger Stückemarkt festivalinin konuk ülkesi ikinci kez Türkiye oldu

Almanya’nın Heidelberg kentinin şehir tiyatrosu tarafından bu yıl 36’ıncısı düzenlenen Heidelberger Stückemarkt festivalinin konuk ülkesi ikinci kez Türkiye oldu. Yeni metinlere odaklanan festivalin konuk ülke küratörlüğünü Gülhan Kadim yapıyor. Festival, 26 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında Heildelberg’de 3 ayrı sahnede gerçekleşecek. Konuk ülke bölümü ise 3 Mayıs gecesi Kolektif İstanbul’un konseriyle başlayacak, 4 ve 5 Mayıs tarihlerinde çeşitli etkinlik ve oyun gösterimleriyle sona erecek.

Festivalin açılış konuşmasını Özen Yula yapacak. Festival dahilinde yer alan metin yarışması bölümünde, Türkiyeli 3 yazarın yazdığı, henüz sahnelenmemiş 3 metin de yer alıyor. Halil Babür’ün kaleme aldığı “İçimdeki Yangın”, Fatma Onat’ın yazdığı “İsli Yaprak Sarması” ve Ömer Kaçar’dan “Misafir” adlı oyunlar yarışma bölümünde seyirciyle buluşacak. Recai Hallaç’ın çevirdiği oyunlar; Almanca olarak Heidelberg Şehir Tiyatro’sunun oyuncuları tarafından 4 Mayıs’ta Alter Saal sahnesinde okunacak. Metinler, jüri tarafından değerlendirilecek, kazanan metin ve yazar 5 Mayıs akşamı duyurulacak ve para ödülünü alacak.

Festivalin ilk performansı Bakırköy Belediye Tiyatrosu yapımı “Seni Seviyorum Türkiye”. Ceren Ercan’ın yazdığı ve Yelda Baskın’ın yönettiği oyun 4 Mayıs saat 18:30’da Zwinger 1 sahnesinde olacak. Semih Fırıncıoğlu’nun tasarladığı “İKİ” adlı dans tiyatrosu da 4 Mayıs’ta saat 20:30’da Zwinger 3 sahnesinde seyirciyle buluşacak.

Tiyatro Hemhâl yapımı, Latife Tekin’in romanından Hakan Emre Ünal ve Nezaket Erden’in uyarladığı ve Hakan Emre Ünal’ın yönettiği Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit oyunu 5 Mayıs sabahı saat 11:00’de Alter Saal’de festivalin konuğu olacak. Yine 5 Mayıs’ta “Türkiye’de Tiyatro” başlıklı bir söyleşi (Theaterlunch) gerçekleşecek. Onur Karaoğlu’nun yazıp yönettiği “Işık Teorisi” aynı gün saat 15:00’te Zwinger 1 sahnesinde olacak.

Festivalin son konuk ülke oyunu ise Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı ve Emrah Eren’in yönettiği “Meçhul Paşa” oyunuyla tiyatroadam. Oyun, 5 Mayıs saat 18:00’de Marguerre-Saal sahnesinde seyirciyle buluşacak.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir