Hindurch, Dans Sanatı Aracılığıyla Savaş Hakkında Konuşmanın Mümkünlüğünü Sorguluyor

Rusya’nın Ukrayna'yı İşgalini Kişisel Deneyim İle Ele Alan Hindurch, Dans Sanatı Aracılığıyla Savaş Hakkında Konuşmanın Mümkünlüğünü Sorguluyor

İlk kez 25 Haziran’da Innsbruck’ta, ardından özel bir gösterim ile Camedo/İsviçre’de son olarak da Ekim ayında Viyana’da gerçekleştirilen Hindurch 26, 27, 28 Ocak tarihlerinde İstanbul’da Duende Tiyatro’da yer alacak. Tamara Maksymenko ayrıca 29 Ocak’ta Duende Tiyatro’da bir dans atölyesi de yürütecek.

Hindurch
Hindurch

Ukraynalı bir kadının, kişisel hayatına da dokunarak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında konuştuğu Hindurch, ayrılık, endişe, yalnızlık, hüsran ve öfke ile şimdi kim olduğumuzu gösteren bir dans tiyatrosu projesi. Bir ülkenin tamamının acısına ayna tutup tekerrür eden tarihe dair kişisel ve politik bir beyanat. Proje kamuoyuna yapılan bir dürüstlük çağrısı; bugünün trajedisini tüm çıplaklığıyla görme daveti.

Bu eser çocuklara ve bu konularla ilgili kırılgan algılara sahip kişiler için uygun değildir.

Karşınızda evini yerle bir eden savaşın çıkmasının ardından yaşlı bir kadın olarak uyanan genç bir kız var. Ukraynalı sivillere yönelik Rus saldırganlığının açtığı yara kanıyor ve bu SAVAŞ bittikten yıllar sonra da kanamaya devem edecek. Ruslar ve Ukraynalılar arasındaki köprü nasıl inşa edilecek; bu yapılmalı mı, yoksa hiç yapılmamalı mı?

Hindurch, karanlığın kendini gösterdiği zorlu zamanlara ilişkin bir anlatı. İnsanın kendini kaybetmemesi, umuda tutunması veya kalbinde bir tutam sevgiyi canlı tutması zor. Yine de insan olarak bizim amacımız bu: acıyı, kaybı ve kederi umuda dönüştürme gücünü bulmak. İçinizdeki ve etrafınızdaki karanlığın içinden ışığı nasıl çıkaracaksınız?

Bir dans gösterimi insanların yasına deva olabilir mi? Ya da hiç değilse dans sanatı aracılığıyla savaş hakkında ‘konuşmak’ mümkün mü?

Seyirciler gösterinin ardından sanatçılarla konuşma fırsatı bulacak. Ukrayna’daki fiili durum ve insanların -keza kadınların, dansçıların, sanatçıların ve şairlerin- nasıl mücadele edip hayatta kaldıklarına ilişkin tartışma, Tamara Maksymenko ve diğer sanatçılar tarafından yürütülecek. Merak ettiğiniz sorularınızı siz de sorabilirsiniz!

HINDURCH
Yönetmen:
Thomas Mettler (İsviçre)
Canlı müzik: Valentin Katelevsky (Ukrayna)
Süre: 50 dakika
Dansçı: Tamara Maksymenko (Ukrayna)
Müzik: Sophia Jani, Arvo Pärt, Tentacle, KEYNVOR, Sophie Zelmani, DakhaBrakha, Lilly Palmer, Sinead O’Conner
Ses: Helen Stanishevskaya (Ukrayna)

Hindurch

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar