Homo Sacer Disiplinlerarası Karma Sergi


Tilki Sanat I Atölye, altıncı sergisi Homo Sacer Disiplinlerarası Karma Sergi ile pandemi döneminde verdiği aranın ardından tekrar kapılarını açıyor.

Homo Sacer Disiplinlerarası Karma Sergi
Homo Sacer Disiplinlerarası Karma Sergi

Tilki Sanat I Atölye, altıncı sergisi Homo Sacer Disiplinlerarası Karma Sergi ile pandemi döneminde verdiği aranın ardından tekrar kapılarını açıyor. Yirmi dokuz sanatçının resim, heykel, enstalasyon, performans, kısa film ve dijital çalışmalarından oluşan koleksiyonda, Giorgio Agamben’in Pompeius Festus’tan alıntı yaparak çağdaş literatüre kazandırdığı Homo Sacer kavramına odaklanılıyor. Egemenlik, istisna, beden ihlalleri ve çağdaşlık krizlerinin ele alındığı sergide, ziyaretçiler sanatçıların mevcut konjonktür karşısındaki sorgulamaları ve çözüm arayışlarına tanık oluyor. Biçimsel sorgulamaların yaşama dair sorulara dönüştüğü izleyici ile etkileşimli olarak inşa edilen pratikler, Homo Sacer’ın yeryüzü yolculuğunda yeni deneyimlere olanak sağlıyor.

Sergi Metni:

Tehlikede olan çok şey var. Birkaç gün sonra başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. Bir dahaki sefere kim, ne şekilde ve hangi sonuçlarla karşılaşacak? Ortak bir maruz kalma durumunu paylaşıyoruz. Hiç bitmeyen endişe, yanlış bir var olma hali. Üretilmiş kusurlu özneleriz. Aç bırakılabilir, işkence görebilir, dövülebilir, çalıştırılabilir, tecavüz edilebilir veya öldürülebiliriz. Hepimiz – nedenini bilmeden – düzenin dışına itilip yok sayılabiliriz. Bu kimin normali? Bu kimin sapması? Bu istisna panayır ne zamandır bir kural? Bilginin sıfır noktasındayız. Cevaplar soruları temsil etmiyor.

Egemen için tüm insanlar potansiyel olarak Homo Sacer’dır – ve Homo Sacer ile karşı karşıya kalan herkes bir Egemen gibi davranabilir. Hepimiz maruz kalıyoruz, ama aynı zamanda maruz kalanlara istediğimizi yapabiliriz. Seçim bizim. Seçmeme şansımız yok. Delilik, özgürlüğünü yitirdi. Sanatın ve yaşamın politik denklemi ise burada başlıyor.

Agamben’in dediği gibi, siyaset, yaşam çıplakken ortaya çıkar, çünkü gücü o kadar kapsayıcıdır ki ölüm üzerinde iktidar olur. Sanat ise tüm çıplaklığı ile yaşam ve ölüm üzerine düşünmek değil midir? Metalin çamurdan, pigmentin kandan, bedenin ihlalden, ölümün yaşamdan muaf olmadığı bir dünyada, sanat eski bir Homo Sacer dansıdır: tanıdık ama yabancı, içsel ama dışarıda, bizden ama öteki, öldürülebilir ama kurban edilemeyen.

Sanatçılar:
Ayşe Avcı, Ayşe Önel, Azra Gürsoy İnceoğlu, Bertan Ekici, Cem Demirel, Cüneyt Işık, Çetin Akmeşe, Çiğdem Yola, Deniz Sak, Ege Doğan, Ercan Vural, Fırat Karapınar, Halil Ergin, Işıl Arısoy Kaya, Lale Madenoğlu, Melek Kocasinan (Gao Anqi), Merve Gezer, Nermin Balıkçı, Oğuz Han Ayaz, Ozan Alp Hiçyılmaz, Özcan Karabulut, Özge Demir, Özlem Sülüden, Pınar Soytürk, Polvo, Serghei Gulpea, Selvi Pınar Çoker, Şevval Başalan, Yusuf Akyol.

Homo Sacer Disiplinlerarası Karma Sergi‘si, 15 Ekim – 31 Kasım 2021 tarihleri arasında, Pazartesi günleri hariç, 13:30-19:30 arasında Tilki Sanat I Atölye, Alsancak adresinde görülebilir.

Açılış Kokteyli: 15 Ekim 2021, Cuma – 20.00
Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma: 12:00 – 19.30
Cumartesi, Pazar: 13.30 – 19.30


Tilki Sanat I Atölye
1454 sokak, No:32A, Alsancak, İzmir

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir