İdil Çağatay’dan Savaş Mağdurları İçin “Bostorgay” Yorumu

Rock müziğin güçlü seslerinden İdil Çağatay, yeniden yorumladığı bir Kırım türküsü olan “BOSTORGAY” adlı çalışmasını 15 Mart’ta tüm dijital platformlarda yayınlayarak dinleyicilerinin beğenisine sundu.

Çağatay’ın diskografisinde bir ilk olan bu cover çalışmasına çekilen klipte sanatçı savaş, göç, mültecilik kavramlarına göndermede bulunarak aynı zamanda savaş karışıtı bir tavır sergiliyor. Çok eski anonim bir türkü olan “Bostorgay’ın sözleri Türkçenin başka bir lehçesi olan Kırım Tatarcası olması ayrıca dikkat çekiyor.

Yeni ve farklı bir sound denemesi olan çalışmanın düzenlemesi İdil Çağatay’a, kayıt, mix ve masteringi ise Eflatun’a ait olan ve Aşk Müzik Yapım etiketiyle yayınlanan single çalışmasına tüm dijital platformlardan, yönetmenliğini Aslı Polat’ın üstlendiği, video klibine ise YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz.

İdil Çağatay

İstanbul doğumlu İdil Çağatay, müziğe Ayla Saydam’ dan piyano dersleri alarak başladı. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü`ne girmeye hak kazanan İdil, aynı zamanda, 1996 -2006 yılları arasında aynı okulun arp bölümünde eğitimine devam etti. Güler Keskinkaya, Ayşe Sezerman, Remziye Alper, Elena Kenber ile şan çalıştı. 2000 senesinde opera bölümünden mezun oldu.

1997-2005 yılları arasında Cemal Reşit Rey operasında korist, oyuncu, reji asistanı olarak birçok koral eserde görev yaptı. 2002-2003 sezonunda İstanbul Devlet Opera Ve Balesi`nde teknik ekipte çalıştı. La Traviata, Prens Igor, Don Giovanni, La Serva Padrona başta olmak üzere bir çok eserde görev aldı.

2005 yılında KIRMIZI grubunu kurdu. Grubun vokalisti olan İdil aynı zamanda beste-söz yazarı ve aranjör olarak grubun şarkılarına imza attı. Avrupa Birliği destekli Türk-Bulgar ortak yapımı bir projede müzik araştırma uzmanı olarak görev aldı.

2010 yılında İrem records etiketiyle “Kırmızı” adlı maxi single çalışmasını yayınlandı. Aynı yıl Ozzy Osbourne’un kişisel tercihi ile ön grubu olarak seçilen Kırmızı ile birlikte Turkcell Kuruçeşme Arena’da konser verdi ve grubu ile birlikte Hollanda’da gerçekleşen, Avrupa’nın büyük kültür festivallerinden Festival Mundial’de sahne almak üzere Türkiye’yi temsilen Tilburg’a davet edildi. 2011 RedRec Müzik Yapım organizasyon şirketini kurarak yine kendi şarkılarından oluşan “İsyan” adlı albümün prodüktörlüğünü ve yapımcılığını üstlenen sanatçı, albümün ilk videosunu Hayko Cepkin ile düet yaptığı “Çekilin Başımdan”, ikinci videosunu ise “Geri” şarkısına çekti.

“Elveda” şarkısı için su altında yapılan çekimleri uzun saatler süren video klip Şubat 2012’de yayına girdi. İSYAN albümü yurtdışında da oldukça ilgi gördü. Amerika, Arjantin, Şili, İngiltere radyolarında yayına alındı. KIRMIZI, CNN International TV’de Rima Maktabi’nin sunduğu Inside The Middle East programında yer aldı.

Ozzy Osbourne, Arch Enemy, Haggard, Destruction, Manowar gibi sanatçı ve gruplarla sahne alan KIRMIZI, Avrupa’nın ünlü organizatörlerinden Fritz Rau’nun projesi olan, Avrupa genelinde 252 profesyonel rock grubunun katıldığı Eurock Marathon 2012’de performans sergileyecek ilk 8 gruptan biri olarak seçilerek Nina Hagen’dan önce Türkiye’yi temsilen sahne almaya hak kazanarak yarışmada 2.lik ödülünü aldı.

Kırmızı olarak Oryantal Asena ile birlikte “Rock Oryantal ile Buluştu” projesini gerçekleştirdi. Led Zeppelin’in Kashmir parçası yeniden düzenlenerek, doğu batı ezgilerini birleştiren bir show sergiledi.

KIRMIZI, Türkiye’nin en çok sevilen dizilerinden “Yalan Dünya”nın 7.bölümünde performans konuğu olarak yer aldı.2012’de Hürriyet Gazetesi’nin “Aile İçi Şiddete Son” platformunun “Şiddete Karşı 100.000 SMS” kampanyasına destek veren İdil Çağatay, Araf isimli şarkısını Türkiye’de şiddet gören tüm kadınlara ithaf ederek, acil yardım hattına SMS desteği sağlamak üzere çalışmalar yaptı.

2013 yılında Cumhuriyetin 90. yılı anısına yazdığı “Cumhuriyet 90 yaşında” isimli şarkısı kutlamalarda çalınan Çağatay, 2015’te ilk solo projesi olan “Çocuk” 2017’de ise-“Cinnet” isimli solo projesini yayınladı.

2018’de yayınladığı “Ateşler İçinde” adını taşıyan albümün ilk videosu Türk Rap müziğinin önemli isimlerinden olan Ayben ile düet yaptığı, albüme adını veren şarkı olan “Ateşler İçinde” ye çekildi.

2020 yılında “Issız” isimli single’ını yayınladı.

2020 yılında “Sonbahar” adını taşıyan trilojiyi yayınladı.

2022 yılında uluslararası pek çok festivalde ilgi görüp ödüller alan “Khora” isimli kısa filmin sesi olup soundtrack’ ini üstlendi.

Mart ayında yayınladığı bir Kırım türküsü olan “Bostorgay” ı yeniden yorumlayarak dinleyicisiyle farklı bir yorumla buluşuyor.

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir