İDSO DenizBank Konserleri’nde Nisan Ayının İkinci Konseri; Can Çakmur

8 Nisan 2022 Cuma akşamı saat 20.30’da İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek İDSO DenizBank konserini, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimî şefi Ender Sakpınar yönetecek. 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışmasında ve 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinci olan, Fazıl Say’ın “Olağanüstü piyanist” olarak nitelendirdiği, dünya çapındaki genç piyanistlerimizden Can Çakmur dinleyicilerle buluşacak.

Piyanonun Parlayan Yıldızlarından Genç ve Başarılı Piyanist: Can Çakmur

Ender Sakpınar - Can Çakmur
Ender Sakpınar – Can Çakmur

Uluslararası tanınırlığa ulaşan genç piyanistlerimizden Can Çakmur, Güher ve Süher Pekinel’in öncülüğünde 12 yıldır devam eden, farklı enstrüman gruplarında seçilen olağanüstü genç yeteneklerin dünya standartlarında kariyer yapabilmeleri için desteklendiği, ‘Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’ projesi içerisinde yer alıyor. Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile 43. İstanbul Müzik Festivali’nin açılışında sahne alan ve birçok önemli festivale katılan sanatçı, 47. İstanbul Müzik Festivali’nde Aydın Gün Destek Ödülü’ne de layık görüldü.

Çakmur, eğitimine Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Grigory Gruzman ve Belçika’da Diane Andersen ile devam ediyor. Sanatçının bugüne kadar çalıştığı şefler arasında Thomas Søndergård, Ken Takaseki, Gürer Aykal ve Ender Sakpınar bulunuyor.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri bu hafta sanatseverlere; Fransız bestecilerin piyano literatürüne kattıkları değerli eserler arasından bir seçki sunacak. Gabriel Fauré’nin bale eseri olarak da sahnelenen, koro ve hatta bando için düzenlenen “Pavane” adlı eseriyle başlayacak konserin ardından 20.yy’ın en önemli isimlerinden biri olan Fransız besteci ve piyanist Maurice Ravel’in ünlü Barok Dönem bestecisine ithâf ettiği “Couperin’in Mezarı” adlı piyano eseri seslendirilecek. Ravel’in, bugün hala piyano repertuarının en çok çalınan ve sevilen eserlerinden olmasının yanı sıra bestecinin en önemli eserleri arasında gösterilen, yazdığı tek piyano konçertosu olan “Sol Majör Piyano Konçertosu” da dinleyicilerle buluşacak.

Program

  • Gabriel Fauré, “Pavane Op.50”
  • Maurice Ravel, “Couperin’in Mezarı”
  • Maurice Ravel, “Piyano Konçertosu Sol Majör”

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar