İDSO DenizBank Konserleri’nde Bu Hafta; Çellist Jamal Aliyev Sahne Alacak

25 Şubat 2022 Cuma akşamı saat 20.00’de İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek İDSO DenizBank Konseri’ni, genç yaşı ve başarılı kariyeriyle dikkat çeken İtalyan-Türk şef Nil Venditti yönetecek. Konserde genç ve yetenekli Azerbaycanlı çellist Jamal Aliyev de dinleyenlerle buluşacak.

İDSO Çellist Jamal Aliyev Konseri
İDSO Konser Afişi

Geleceğin büyük orkestra şeflerinden biri olmaya şimdiden aday muhteşem bir yetenek: Nil Venditti

Annesi Türk, babası İtalyan olan genç orkestra şefi Nil Venditti; İtalya’nın prestijli Claudio Abbado Ödülü’nü şeflik dalında kazanmıştır. Türk klasik batı müziği piyanisti ve bestecisi Fazıl Say; Nil Venditti hakkında övgü dolu şu sözleri söylüyor: “Eminim bu yüzyılın en iyi kadın şeflerinden biri olacak. Onun ‘dahi’ olduğunu hissedebiliyorum. Bu yetenekli müzisyene müzik kariyerinde yardımcı olacağım.”

Yeni neslin hızla yükselen ve en çok aranan isimlerinden biri: Jamal Aliyev

Azeri asıllı çellist Aliyev; Avrupa’nın en önemli şehirlerinde ve dünyanın birçok ülkesinde solo konserler vermektedir. Farklı kültürlerden beslenen bir özgeçmişe sahip olan Jamal Aliyev; kendi kültüründen edindiği müzik bilgisini batı kültürüne tanıtarak ve sentezleyerek iki dünya arasında bir sanat köprüsü kurmayı amaçlayan müzik projeleri üzerine çalışmaktadır.

Bu haftaki konser repertuarı; Haydn’ın ünlü “Do Majör Viyolonsel Konçertosu” ve Bartók’un Avrupa’da yazdığı son eser olan “Yaylı Orkestra için Divertimento”dan oluşuyor.

Program

  • Joseph Haydn, “Viyolonsel Konçertosu No:1 Do Majör”
  • Bela Bartok, “Yaylı Orkestra için Divertimento”

İDSO konser biletleri biletinial.com’dan temin edilebilir.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir