İDSO, “Türkiye Günleri” Kapsamında Arnavutluk’ta Konser Turnesine Çıkıyor

Başarılarına bir yenisini ekleyen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 5-8 Temmuz 2022 tarihleri arasında konser vermek üzere Arnavutluk Turnesine çıkacak. 7 Temmuz 2022 Perşembe akşamı Tiran Opera Salonu’nda şef Hasan Niyazi Tura yönetiminde gerçekleştirilecek konserin solistliğini Elvin Hoxha Ganiyev yapacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

Konser, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Türk kültürü, geleneksel yemekleri ve Türk müziğinin yakından tanıtılması amacıyla düzenlenen “Türkiye Günleri” kapsamında gerçekleşecek. Türkiye ile Arnavutluk arasında kökleri yüzyıllara dayanan çok sağlam tarihi, kültürel, dinsel, sosyal bağlar; “Türkiye Günleri” kapsamında gerçekleştirilecek bu etkinlikle ilerideki nesillere bir köprü oluşturmaktadır.

Konserde; Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Keman Konçertosu No.4” , “Senfoni No.29” eserleriyle Yalçın Tura’nın “Enginlerden…Yücelerden…” adlı eseri Tiran’da müzikseverlerle buluşacak.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Kurumsal Bilgi

Temeli 189 yıl önce 1827’de Donizetti Paşa’nın kurduğu Mızika-i Humayun Orkestrası’na dayanan İstanbul Belediyesi Şehir Orkestrası, besteci CemalReşit Rey yönetiminde 1945 yılında kuruldu.1972 yılında ise Kültür Bakanlığı’na bağlanarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adını aldı. İstanbul’un müzik yaşamında önemli bir yeri olan İDSO, Orkestra şefi Prof. G.E. Lessing ve müdür Mükerrem Berk döneminde düzenli konserler vermeye başladı. Dünyaca ünlü yerli ve yabancı solistlere eşlik eden İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, yurtiçi turnelerin yanı sıra Türk sanat ve kültürünü yurtdışında da başarıyla temsil etti. İstanbul, Ankara, Bratislava ve Patras uluslararası festivallerinde konserler gerçekleştirdi. İspanya, İtalya, Yugoslavya, Çekoslovakya, Avusturya, Yunanistan ve ABD’nin Memphis kentinde açılan “Muhteşem Süleyman” sergisinde konserler verdi. Münih’te “EuropaMusicale” Festivali’nde ve Yunanistan’da Atina Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. Bulgaristan’a yapılan 15 günlük turnenin yanı sıra, Japonya’ya Asya Orkestralar Haftası’nın açılış konserini vermek üzere davet edildi ve büyük başarı kazandı. Mısır’ın Kahire ve İskenderiye kentlerindeki konserleriyle de büyük takdir alan İDSO, ayrıca Almanya İspanya ve İtalya turnelerini, 2017 yılının Haziran ayı içerisinde Arjantin, Brezilya, Peru ve Şili ülkelerini kapsayan Güney Amerika Turnesini, 2018 yılının Aralık ve 2019 yılının Ocak aylarında ise Çin’in 10 ayrı şehrini kapsayan “Çin Turnesini” gerçekleştirdi.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.