İFD “Klasik Müzik Festivali” 9 Şubat’ta Başlıyor!İFD "Klasik Müzik Festivali" 9 Şubat'ta Başlıyor!
İFD “Klasik Müzik Festivali” 9 Şubat’ta Başlıyor!

İFD Klasik Müzik Festivali bu yıl 9 – 12 Şubat 2023 tarihleri arasında Kadıköy Moda’da gerçekleşiyor. Moda’nın merkezinde bulunan ve mimari açıdan benzersiz bir yapı olan All Saints Kilisesi festivalin ana etkinlik salonudur. “İstanbul Filarmoni Derneği Klasik Müzik Festivali”, 1945 yılında kurulan ve İstanbul’un çok sesli müzik tarihinin temel taşlarından biri olan İstanbul Filarmoni Derneği tarafından bu yıl ilk kez gerçekleşiyor. 78 yıllık köklü bir müzik geleneğini; yenilenmiş kafeleri, güzel tarihi mekanları olan Kadıköy Moda’yı, kaliteli müzik yapan sanatçılarla buluşturmayı amaçlayan festival dört gün sürecek.

İstanbul Filarmoni Derneği Başkanı Atilla Tuna ilk kez gerçekleşecek olan Klasik Müzik Festivali hakkında şunları söyledi: “Geleneksel olarak müzik festivalleri yaz aylarında yapılıyor ama klasik müziği sevenlere kışın da festival coşkusunu yaşatmak istiyoruz. Hedeflerimizden biri, sanatçılar ve müzikseverler arasında etkileşimi ve iletişimi kolaylaştıran konserler yaratmaktır. Festival bu yıl ülkemizin önde gelen sanatçılarına ev sahipliği yapıyor. Sanatçı ve müzikseverleri ilham verici bir atmosfere sahip All Saints Kilisesi’nde buluşturarak İstanbul’un kalıcı festivallerinden biri olmayı amaçlıyoruz.”

Festivalde 8 konser programı yer alıyor

Açılış konserinde “Batıdan Doğuya” temasıyla Bariton Artür Bağdasaroğlu, Soprano Seta Kürkçüoğlu’na piyanoda Margarit Sargsyan‘ın eşlik edeceği ve Mozart ile Beethoven’dan, Ermeni besteciler Gomidas, Galanderian’a kadar geniş bir yelpaze ile müzikseverlere seslenilecek.

Festivalin ikinci gününde keman virtüözü Oleksandr Samoylenko’ya (Ukrayna) Tutu Aydınoğlu piyanoda eşlik edecek. Konserde Cesar Franck’ın “Keman Sonat”ı, Massenet’in Thais Operası’ndan “Meditation”, Saint Saens’tan Havanaise, Tchaikovsky’den “Melody” ve Sarasate’in “Zigeunerweisen” (Çingene Havaları) adlı eserler seslendirilecek.

Festival üçüncü gününde üç ayrı konserle devam edecek: Saat 14.00’te sahne alacak Duo Lamente topluluğu kontratenör Kaan Buldular ve lavtacı Hande Cangökçe’den oluşuyor. Konserde Avrupa Barok dönem bestecileri Dubuisson, Caldara, Lambert’in eserlerinin yanı sıra Tanburi Mustafa Çavuş ve 3.Murad gibi Osmanlı dönemi bestecilerinin eserlerine de yer verilecek.
Üçüncü günde saat 17.00’de genç keman sanatçımız Naz İrem Türkmen ve piyanist Arya Su Gülenç sahneyi paylaşacaklar. Konserde Grieg, Sarasate, Manav, Schumann, Saygun, Bruch ve Kreisler’in eserleri seslendirilecek.

Üçüncü günde saat 20.00’de “Barok Saraylarda Kastratlar” temalı konserde Kontratenör Kaan Buldular’a piyanoda Paolo Villa eşlik edecek. Programda barok dönemin ikonik bestecileri Vivaldi, Handel, Purcell ve Hasse’nin kastratolar için bestelenmiş eserleri seslendirilecek.

Festivalin son gününde saat 14.00’te Almanya’da ikamet eden piyanist Arda Arman sahne alacak. Programda Beethoven’in 12 No’lu sonatı, Brhams’tan Varyasyonlar Op.9 ve Prokofiev’in 2 No’lu Sonatını seslendirilecek.

İstanbul Filarmoni Derneği bünyesinde yeni kurulan ve derneğin kurucusu Cemal Reşit Rey’in ismini taşıyan “Rey Ensemble” konseri günün ikinci etkinliği olacak. Soprano Ezgi Ünal
Mezzo Soprano İrem Büşra Bayır, Tenor Volkan Çelik ve Bas Bariton Cihan Ayhan’ın sahne alacağı konserde Paolo Villa piyanoyla eşlik edecek. Operalardan ve oratoryolardan aryaların seslendirileceği program Rey Enseble’in “Gala Konseri”dir.

Saat 20.00’de gerçekleşecek festivalin kapanış konserinde İstanbul Filarmoni Derneği bünyesinde yeni kurulan İFD Quartet sahne alacak. Oleksandr Samoylenko(1 Keman), Yonca Sülün (2 Keman), Filip Kowalski (Viyola) ve Rahşan Apay’dan (Cello) oluşan topluluğun konser programı şu eserlerden oluşuyor: Jozeph Haydn’ın Quartet Op 76 No2. ; Pietro Mascagni “Cavaleria Rustikana”dan “Intermezzo”; Giacomo Puccini, Crisantemi; Lyudvig Van Beethoven, Quartet Op 18 No 4; Pyotr Tchaikovsky, Trepak Op71; İsaak Albeniz Suite Espanola Op 47 ve Asturias, Leyenda.

Festival Sponsorları

Siteplus, Areks, Antonina Turizm, Fırdavat ve Dr.Adnan Gürcan (Medikal Estetik Hekimi).

Medya sponsoru

Radyo Voyage

Program

9 Şubat 2023, Perşembe
20.00: FESTİVAL AÇILIŞ KONSERİ: Artür Bağdasaroğlu (Bariton), Seta Kürkçüoğlu (Soprano). Margarit Sargsyan (Piyano)

10 Şubat 2023, Cuma
19.00: Oleksandr Samoylenko (Keman), Tutu Aydınoğlu (Piyano)

11 Şubat 2023, Cumartesi
14.00: Duo Lamente – Kaan Buldular (kontrtenör), Hande Cangökçe (lavta)
17.00: Keman: Naz İrem Türkmen Piyano: Arya Su Gülenç
20.00: Kaan Buldular / Paolo Villa

12 Şubat 2023, Pazar
14.00: Arda Arman, piyano resitali
17.00: Rey Ensemble
20.00: FESTİVAL KAPANIŞ KONSERİ: İFD Quartet

1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.