İki Büyük Yazar, İki Hikaye: ”Cardenio”Kurulduğu yıldan bu yana sahnesinde William Shakespeare’in oyunlarına bolca yer veren Semaver Kumpanya, yine usta yazarın kaleminden çıkan oyunlarının replikleriyle kurguladıkları, yönetmenliğini Volkan Sarıöz’ün yaptığı,”Cardenio” oyun prömiyeriyle 27 Aralık 20:30’da yeni yıla girmeye hazırlanıyor.

Oyunun Ocak takvimi: 10/11/25 Ocak 20:30 Çevre Tiyatrosu

CARDENIO

İki büyük yazar, iki hikaye, iki kadın, iki varoluş mücadelesi ve büyük bir soru işareti!

William Shakespeare’in John Fletcher ile yazdığı söylenen ve “kayıp oyun” olarak bilinen, yazıldığı dönemden asırlar sonra ortaya çıkan “Cardenio” metni içinde büyük bir tarihsel gizemi barındırıyor.

Cervantes’in “Don Kişot” eserinin içinde yer alan “Cardenio” karakterinden esinlenerek, William Shakespeare’in John Fletcher ile yazdığı ve kaynaklara göre 1613’te Kral I. James’in sarayında oynanmış “Cardenio” metni, tiyatroda çıkan yangında kül olduğu sanılırken iki asır sonra British Museum kütüphanesinde ortaya çıkıyor. Kaynakların net olmaması aslında bu oyunun Shakespeare tarafından yazılmadığına kadar birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor.

Eseri Shakespeare’in yazıp yazmadığı tartışıladursun, Semaver Kumpanya, Cardenio’yu Shakespeare’in diğer tüm oyunlarının replikleriyle yeniden kurguluyor! Haliç’in öte yanındaki Kumpanya, kendine özgü yaklaşımıyla renkli ve ahenkli bir rüya yaratıyor.

Düşünün öyle bir oyun ki belki de Shakespeare yazmamış!

Düşünün öyle bir oyun ki yazılmış tüm Shakespeare karakterlerini içine almış!

Ne şaşkınlığınıza ne de kahkahalarınıza hakim olamayacaksınız!

Yazan: William Shakespeare & John Fletcher
Çeviren: Özdemir Nutku
Yöneten: Volkan Sarıöz
Dramaturji: Bilgesu Kasapoğlu
Işık Tasarım: Mustafa Karakoyun
Dekor ve Kostüm tasarımı: Deniz Çağrı Bilgili
Müzik: Okan Kaya
Yönetmen Yardımcısı: Reyhan Özdilek
Oynayanlar: Onur Şenol/Metin Alpargun/Uğur Senkeri/Onur Yalçınkaya/Berkay Şekerci/Ergün Metin/Mehmet Konu/Evren Canbulat/Rukiye Yenigül/Ezgi Ulusoy/Nur Güven/Caner Coşkun/Muhammet Türkoğlu/Sercan Gedik


SEMAVER KUMPANYA, ÇEVRE TİYATROSU

Silivri Kapı, Çevre Tiyatrosu Sk. No:5, 34107 Fatih/İstanbul

Gişe Pazartesi günleri hariç Pazar-Cumartesi 10:00 ile 18:30 arasında açıktır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.