İKLİMCİL Sergisi Kapsamında Ünal Akkemik ve Nesibe Köse Söyleşisi

İKLİMCİL Sergisi Kapsamında Ünal Akkemik ve Nesibe Köse Söyleşisi

Ağaçlar ve fosil yapraklar iklime dair neler anlatır? Mevcut durumu incelemeye ve gelecekteki dönüşümlere yönelik tahmin yürütmeye nasıl yardımcı olur?

SALT Beyoğlu’nda yer alan İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken, Türkiye’den seçili vaka araştırmaları aracılığıyla insan faaliyetlerinin değiştirdiği iklim olaylarına odaklanıyor. Londra merkezli Cooking Sections’ın ürettiği beş işten meydana gelen sergideki Weathered Perişan Eden Hava, Anadolu’daki büyük kuraklık ve kıtlıklara dair çok çeşitli materyali incelemeye sunuyor. Şiir, gazete kupürü ve resmi yazışma alıntılarının yanı sıra ağaç parçaları ile yaprak fosillerini barındıran enstalasyon, modern meteoroloji cihazlarının henüz kullanımda olmadığı dönemlerdeki iklim olaylarını görünür kılıyor.

İKLİMCİL kapsamında düzenlenecek söyleşide İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri Ünal Akkemik ve Nesibe Köse, çalışmaya dâhil edilen ağaç parçaları ve fosil yapraklar üzerinden geçmişte iklim değişikliğinin izini sürecek; gelecek dönüşümlere yönelik öngörülerini aktaracak.

6 Mayıs Perşembe saat 19.00’da SALT Online YouTube kanalından yayınlanacak söyleşinin dili Türkçe’dir. Program herkesin katılımına açıktır.


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir