İKSV Alt Kat, Beats By Girlz ve YGA İş Birliğiyle Hazırlanan “TERSYÜZ” Tüm Dijital Platformlarda YayındaİKSV Alt Kat, Beats By Girlz Türkiye ve YGA iş birliğiyle, 21. YGA Zirvesi’nde hazırlanan, Türkiye ve Hollanda’dan dört konuk sanatçının katkıları ve canlı yayında yüzlerce gencin katılımıyla ortaya çıkan Tersyüz adlı şarkı 14 Ocak’ta tüm dijital müzik platformlarında yerini alıyor.

21. YGA Zirvesi kapsamında İKSV Alt Kat, Beats By Girlz Türkiye ve YGA ortaklığında, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleştirilen “Sound of the Upside” projesinde bir ilk gerçekleşti. Sanatı, bilim ve teknolojiyle bir araya getiren ortak projede, Beats by Girlz Türkiye ekibinin önderliğinde Türkiye ve Hollanda’dan dört konuk müzisyen bir araya gelirken, zirve katılımcısı binlerce genç canlı yayında gönderdikleri ses dosyaları ve etkileşimlerle Tersyüz şarkısının yaratılmasına katkıda bulundular.

Yunus Emre’nin “Dertli Dolap” şiirinden yola çıkarak hazırlanan şarkının müzik, düzenleme ve prodüksiyonunu Beats by Girlz Türkiye Direktörü Beril Sarıaltun üstlenirken, vokalde Deniz Taşar, trompette Dilan Balkay, piyanoda Esin Aydıngöz ve kemanda Myrthe Van De Weetering canlı yayın sırasında sohbet ve performanslarıyla eşlik ettiler.

Zirve’nin açılışında, İKSV Alt Kat ve Beats by Girlz Türkiye ekibi tarafından Zirve katılımcısı gençlere, “dünyada daha çok duymak istedikleri ve artık duymak istemedikleri sesleri” paylaşmaları için bir çağrı yapıldı. Gençler tarafından discord kanalı üzerinden paylaşılan ve tamamı Tersyüz parçasında kullanılan 250 ses dosyası arasında, NASA tarafından kaydedilen Satürn Gezegeni’nin sesi, Zirve konuşmacılarından Olimpiyat Şampiyonu sporcu Mete Gazoz’un ok atma sesi, bir kömür madeni işçisinin nefesi, kedi miyavlaması, şehir, cadde, yağmur, dalga sesleri, robotik sesler, mutfak sesleri, çeşitli enstrümantal kayıtlar gibi yaratıcı sesler ve gençlerin bu sesler eşliğinde dünyanın geleceğine dair umut veren dilekleri ve mesajları yer aldı.

Tersyüz şarkısını tüm platformlardan dinlemek için tıklayınız.

Tersyüz şarkısı, İKSV Alt Kat, Beatz By Girlz Türkiye ve YGA iş birliğiyle 14 Ocak itibariyle tüm dijital platformlarda ve video klibi ile İKSV YouTube sayfasında yayında.

Tersyüz – Sound of the Upside klip

Beats By Girlz Türkiye Hakkında

New York merkezli Beats By Girlz ağının Türkiye ayağı olarak Haziran 2021’de çevrimiçi düzenlenen bir buluşma ile çalışmalarına başlayan Beats By Girlz Türkiye, yerli müzik sektöründe yeterince temsil edilmeyen kadın müzisyenlerin görünürlüğüne yönelik çalışmalar yürütüyor. Yıl boyunca düzenlediği atölyelerle, kendi müziğini yapmak ve yeteneğini geliştirmek isteyen genç kadınlara yönelik ücretsiz eğitim olanağı sağlayan kolektif; müzik profesyonelleri, sivil toplum örgütleri ve özel sektörle ortak projeler üretmeyi sürdürüyor. beatsbygirlzturkey.com

YGA Hakkında

YGA Türkiye’de kurulan, kâr amacı gütmeyen, uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Birlikte, insanlığa faydalı bir ilke imza atan, çift kanatlı gençler yetiştirir. YGA Gönüllüleri, Bilim Seferberliği projesi ile dezavantajlı bölgelerdeki 527.200 çocuğa bilim setlerini ulaştırdı. YGA mezunlarının kurduğu 6 farklı sosyal etki odaklı girişimin değerlemesi 100 milyon doları aştı. Aralarında Edison Ödülü’nü Türkiye’ye ilk defa getiren, Amazon ve Time tarafından yılın girişimi seçilen WeWalk Akıllı Baston, Dünya Ekonomik Forumu tarafından dünyanın en akıllı oyuncağı seçilen TWIN Bilim Setlerinin bulunduğu girişimlerin başarı hikâyeleri de YGA Zirvesi’nde gençlere ilham oldu. yga.org.tr

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.