İlknur Güneş’in yazıp yönettiği “Personas Kuartet” sahnede!

“İnsanlara karşı sürekli anlayışlı ve uyumlu davranman beni delirtiyor! Gerçekten ne düşündüğünü söyleyecek cesaretin yok!”

“Personas Kuartet” İlknur Güneş’in yazıp yönettiği ilki “Sesler” oyunu olan üçlemenin ikinci oyunudur. Modern dünyada bireylerin kendilerini, hayatı ve düzeni sorgulamaları oyunda kadın bakış açısıyla anlatılmaktadır. Farklı statüden ve farklı bakış açılarına sahip iki kadının tüm kadın ve erkekleri temsil eden sohbeti, çağımız insanın içine sıkışıp kaldığı toplumsal roller, statüler, ekonomik, ahlaki ve psikolojik kavramlar üzerinedir. İki kadın da sahnede sürekli kendilerini ifade etmeye kanıtlamaya ve sadece iyi yönlerini ortaya çıkarmaya çalışırlar. Bireylerin çağımızda iletişimsizliği, duygularını ifade edememeleri, kendilerini iyileştirme çabaları, yakınlaşma korkuları ve sadece gösterdikleri ya da onlardan beklenen bireyler gibi olmaya çalışmaları anlatılmaktadır. Kadınların yanı başında bulunan idleri ise onların gerçekten ne hissettiklerini, ne düşündüklerini ve gerçek davranışlarını oynamakta ve modern insanın arketiplerini ve personalarını açığa çıkarmaktadır.

“Kıskandırayım mı? Bak o konuda pek iyi değilim! Nasıl kıskandırayım? Mağrur mu olayım yoksa havalı mı? Yoksa onu küçümseyeyim mi? Zengin ama yapayalnız bir kadın olduğunun altını mı çizeyim yoksa kocası iş adamı olduğu için aldatılmış olabileceğini mi ima edeyim? Ya da dur! Politikadan bahsedip, onun cahilliğini mi vurgulayayım? Cana yakın davranıp yüz göz mü olayım? Manevi olarak doyuma ulaşmış sanatçı edebiyatı mı yapayım? Yoksa aynı statüdeki kadınların dayanışması üzerine mi yoğunlaşayım? Ne dersin?”

Oyuncular

Ayten Bahar
Ebru Kaymakçı
Eylem Abalıoğlu
Zeynep Bartın

Seanslar

23.12.2019 Pazartesi / 20:30
Kadıköy Emek Tiyatrosu / İstanbul
05.01.2020 Pazar / 19:00
Tiyatro Teras / İstanbul
12.01.2020 Pazar / 19:00
Tiyatro Teras / İstanbul
03.02.2020 Pazartesi / 20:30
Nazım Hikmet Kültürevi / Bursa

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar