“İmbikten Kadehe” 2 Dalda 2021 Gourmand Awards Kazandı

“İmbikten Kadehe” 2 Dalda 2021 Gourmand Awards Kazandı

Geçtiğimiz Aralık ayında Dr Burkay Adalığ’ın yazdığı ve Epsilon Yayınevi tarafından yayımlanan, distile içki kültürü ve kokteyller üstüne bugüne kadar yazılmış en kapsamlı Türkçe referans kitabı olan “İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası”, “Spirits” ve “Cocktails” kitapları kategorilerinde dünyanın en prestijli yeme içme kitapları ödülü olan 2021 Gourmand Awards Winners listesine girdi.

Burkay Adalığ’ın geçen sene 2020 Gourmand Awards Winner ödülü alan “Meleklerin Payı: Bir Viski Macerası” adlı kitabından tam 1 sene sonra yine Epsilon Yayınevi’nden yayımladığı İMBİKTEN KADEHE: DİSTİLE İÇKİLER DÜNYASI kitabı da 2021 Gourmand Awards’da 2 dalda Winner ödülü aldı.

Dr. Burkay Adalığ bu kitabında sadece viskiyi değil, dünyanın bütün distile içkilerini anlatıyor. Votkadan tekilaya, cinden roma bütün distile içkilerin anlatıldığı kitapta milli içkimiz rakı tabii ki başrolde. Türkiye’de bir ilk olan “Türkiye’nin Rakıları” tablosu elliye yakın farklı rakı markamızı üretim özellikleriyle, benzerlik ve farklılıklarıyla okuyucuya aktarıyor.

Kitapta, içkilerin imbikten kadehlerimize kadar uzanan yolculuğunun tüm aşamalarına, son yıllarda ‘tadım turları’ ile turizm sektöründe de adından söz ettiren damıtım evlerine ve hoşumuza giden o tatları yaratan başdamıtımcılara da yer veriliyor.

Kitabın en ilginç yanlarından biri de severek içtiğimiz kimi içki markalarının birbirinden enteresan hikâyeleri. Smirnoff votkanın kurucularından Vladimir Smirnov’un Rus Devrimi’nin ardından, idam cezasından kaçarak 1920 senesinde İstanbul’a gelip 4 yıl kadar Galata’da yaşaması, yine herkesin tanıdığı Absolut’un kurucusu Lars Olsson Smith’in damadının Osmanlı İmparatorluğu’nun büyükelçilerinden biri olması kitaptaki ilginç bilgilerden sadece bazıları.

Tekel tarihi, İçki Dünyasındaki Ünlüler, Dünya İçki Sektörü, İçki Pazarlaması, Evde Kokteyl gibi bölümleriyle de ilgi çeken İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası, baskı öncesi açılan ön satışta 1 günde 1500 siparişle kendi alanında da bir rekora imza attı.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.