İnoliva’dan Sanatı ve Sanatçıyı Destekleyen Proje: “Sanatsal Maskeler”

2019 yılında kurulan İnoliva İlaç, Türkiye de bir ilk olarak Sanat Seninle Derneği ile iş birliği yaparak, genç sanatçılar; Eda Çığırlı, Mehmet Ali Yıldız, Joel Menemşe, Mehmet Yıldırım’n beşer eseriyle yer aldığı “Sanatsal Maskeler” projenin lansmanını 9 Eylül Çarşamba, Skyland Maslak’ta gerçekleştiriyor.

Özellikle Pandemi döneminde zor zamanlar yaşayan genç sanatçılar için kolları sıvayan Sanat Seninle Derneği ve İnoliva İlaç, firmanın yeni piyasaya çıkarttığı iyonize formüllü çinko asetat pastilleri için özel üretilen maskelerde genç sanatçıların eserlerini kullanarak, her bir maskeyi sanat eserine dönüştürdü.

Proje hakkında konuşan Inoliva İlaç Genel Müdürü Meltem Dölenmen; şirket olarak bu şekilde bir kurumsal sosyal sorumluluk projesinde yer almaktan dolayı çok büyük bir gurur duyduklarını belirtti. Genç sanatçıların eserlerinin orijinallerini ve telif haklarını alarak maskelerin üzerinde uyguladıklarını ve bu yolla maskeleri görüntü olarak hem çok şık hale getirdiklerini hem de sanata destek sağladıklarını belirtti. Şirket olarak sanata ve sanatçıya yatırımlarının devam edeceğini belirten Dölenmen; toplam 20 parçadan oluşan sanat koleksiyonlarının henüz başlangıç olduğunu, çalışmalarının sürdürülebilir bir şekilde devam edeceğini sözlerine ekledi.

Genç sanatçılar; Eda Çığırlı, Mehmet Ali Yıldız, Joel Menemşe, Mehmet Yıldırım ise projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, sanatın yaygınlaştırılması için çalışmalarına devam edeceklerini belirttiler.

Sanat Seninle Derneği adına konuşan yönetim kurulu üyesi ve küratör Denizhan Özer; “İçinde bulunduğumuz zaman dilimine baktığımızda insanların gerek biyolojik, gerek ruhsal olarak hayat karşısında gösterdikleri direncin azaldığını söyleyebiliriz. Covit 19’un yarattığı tahribat ve yıkıcı etki insanların bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden kaynaklandığı, dolayısıyla gerek fizyolojik, gerek ruhsal olarak desteklenmeye ihtiyaçları olduğu ortada olan bir gerçektir. İşte Sanat Seninle Derneği’nin İNOLİVA ilaç ile gerçekleştirdiği projenin temelinde bu direnci oluşturmak ve genç sanatı desteklemek vardır.

Sanat, hayatımıza kattığı estetik ile ruhlarımızı besleyip, bizleri güçlendiren bir olgudur. Sanatın iyileştirici özelliği, insanlara verdiği yaşam gücü bilimsel olarak ispatlanmıştır..

Sanat Seninle Derneği’nin sanatçıları desteklemek, onların görünürlüğüne katkıda bulunmak amacı ile gerçekleştirdiği “resimli maskeler” hayatın sıradanlığı içinde insanları salgın hastalıklara karşı sanatın gücü ile korumayı, yaşama anlam katmayı işaret ederek sosyal bir sorumluluğu yerine getirmiştir” şeklinde konuştu.

“Sanatsal Maskeler” lansman ve sergisi, 9 Eylül Çarşamba günü, saat 15:00’te, Skyland Maslak’ta gerçekleştirilecek.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.