İntergalaktikɔᴉʇɔɐlɐƃɹǝʇuI sergisi yeni sezona merhaba diyor

İntergalaktikɔᴉʇɔɐlɐƃɹǝʇuI sergisi yeni sezona merhaba diyor

Anna Laudel, yeni sezona günümüz sanatçıları Beyza Boynudelik, Şafak Çatalbaş, Alper Derinboğaz, Emin Mete Erdoğan, Horasan, Ekin Su Koç, Ali Miharbi, Ali İbrahim Öcal, Özcan Saraç, Meltem Sırtıkara, Merve Şendil ve İrem Tok ’un eserlerinden oluşan, İpek Yeğinsü küratörlüğündeki “İntergalaktik” sergisi ile merhaba diyor.

3 Eylül tarihinde açılacak sergi, uygarlığımızı dünyanın ötesine taşıyıp hayatımızı orada sürdürmeyi başarırsak bizi nasıl bir geleceğin beklediği sorusundan yola çıkıyor.⁣

Sergide on iki sanatçının resim, heykel, video, fotoğraf ve yeni medya gibi farklı disiplinlerden yapıtları yer alıyor.

“Türümüz adına heyecan verici bir çağda yaşıyoruz. Ay’ın karanlık yüzüne yolculuktan uzay turizmine; Güneş’e yaklaşma denemelerinden Mars’ta yaşam arayışlarına uzanan girişimlerimiz, görünenin ötesine bakmayı seçmiş bir avuç serüvencinin cesareti sayesinde Eski Dünya’yı Aydınlanma’yla buluşturan coğrafi keşifleri akla getiriyor. Ancak günümüzde gezegenimizin sınırlarının ötesine geçme arzumuz yalnızca iyimser bir meraktan değil; aynı zamanda bulunduğumuz yerin olanaklarını pervasızca tükettiğimizin ve artık onunla yetinemeyeceğimizin kaçınılmaz farkındalığından besleniyor. Bu iki uç arasında sürekli titreşen duygudurumumuz ise uygarlığımızın geleceğine yönelik birçok soruyu beraberinde getiriyor:

İklim değişikliğinin yaşamı her geçen gün daha ciddi şekilde tehdit ettiği; teknolojik ütopyaların yerlerini zalim robotlarla dolu distopya senaryolarına bıraktığı; her tür aidiyet duygumuzun hızla aşındığı çağımızda kurtuluşu uzayın derinliklerinde aramak, romantik bir hayal endüstrisi yaratmanın ötesine geçebilecek mi?

Evrendeki yerimizin yüzyıllardır anlatıldığı kadar önemli olmadığı gerçeğiyle yüzleştikçe artan kaygılarımız ve onların kamçıladığı hayatta kalma içgüdümüz, bizi sonsuzlukta kaybolup gitmekten kurtarabilecek mi?

Peki, ya yüzyılımızda bilim ve teknoloji adına tarihte emsali görülmemiş bir hızla katettiğimiz yol bizi evrimin bir üst basamağına taşımayı ve yeni coğrafyalarda yepyeni gerçekliklerle tanıştırmayı başarabilirse, sosyokültürel yapılarımız bundan nasıl etkilenecek?

İNTERGALAKTİK, çağımızın nabzını tutan, her biri farklı teknik ve kavramsal yaklaşımlara sahip bir grup sanatçının, uygarlığımızı dünyanın ötesine taşıyıp orada sürdürmeyi başarırsak bizi nasıl bir geleceğin beklediği sorusu karşısında ortaya koyduğu önermelerden oluşuyor. Toplumumuzun, varlığını farklı gezegenlerde, hatta belki de galaksilerde devam ettirecek temsilcilerinin kimlik üretme biçimleri, ritüelleri, birbirleriyle ve bu süreçte tanıştıkları diğer türlerle iletişim kurma yöntemlerinin nasıl dönüşeceğini; insan doğasının yeni bağlamına hangi olası yanıtları verebileceğini irdelerken, merkez-çevre, yakın-uzak, izleyen-izlenen, geçmiş-gelecek gibi güncel ikiliklere geosentrik olmayan bir tartışma alanı açıyor.” İpek Yeğinsü

Tarihler: 03 Eylül 2019 Salı ~ 20 Ekim 2019 Pazar
Yer: Anna Laudel Contemporary
Adres: Bereketzade, Bankalar Caddesi 10 Karaköy Beyoğlu İstanbul
Telefon: 0212 243 32 57
Web: http://annalaudel.gallery/

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir