Isaac Bashevis Singer’ın Öyküleri Üç Ciltte ToplanıyorGerçekçilikle olağanüstüyü, yerelle evrenseli iç içe geçiren küçük başyapıtlar… Yidiş dilinin büyük yazarı, Nobel Ödüllü Isaac Bashevis Singer’ın öyküleri üç ciltte toplanıyor. Yazarı üne kavuşturmuş öykülerin ilk cildi “Son İblis” Yapı Kredi Yayınları’nda.

Isaac Bashevis Singer "Son İblis" Kitabı
Son İblis Kapak

Yidiş dilinin en büyük yazarı, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Isaac Bashevis Singer’ın toplu öyküleri üç ciltte bir araya geliyor.

Singer’ın Amerika’ya göç etmeden önce yaşadığı Varşova’da ve Polonya’nın küçük Yahudi yerleşimlerinde geçen, halk hikâyelerinden ve Musevi mistisizminden beslenen öykülerin ağırlıklı yer tuttuğu birinci ciltte, İngilizce çevirisiyle Singer’ı üne kavuşturmuş olan “Budala Gimpel”in yanı sıra, “Çarşı Caddesi’nin Spinozası”, “Taibele ve İblisi”, “Yeşiva Öğrencisi Yentl” gibi, yazarın en ünlü öykülerinden bazıları yer alıyor.

Öykü türünün büyük ustalarından Singer’ın gerçekçilikle olağanüstüyü, yerelle evrenseli iç içe geçiren bu küçük başyapıtlarında, yok edilmiş bir kültür bütün zenginliğiyle yaşamaya devam ediyor.

“Singer’ın hikâye anlatıcılığının berrak karmaşıklığı hâlâ şaşırtıcı; halk hikâyelerinden çıkma mistisizmle şehre özgü kozmopolitliği, ironik mizahla trajik kaderciliği harmanlayışı hayrete düşürme hünerini korurken, sürgün ve asimilasyon hakkındaki öyküleri etkisini bugün de sürdürüyor.” -The Boston Globe

“Isaac Bashevis Singer’ın parıltılı, muhteşem öyküleri hayret duygusuyla minnettarlıkla, mizahla, ironiyle ve hem tenin hem de ruhun hazlarını yüceltmeyi başaran alaycı bir erotizmle doludur.” -Jonathan Yardley, The Washington Post Book World

Son İblis – Toplu Öyküler 1
Yazar:
Isaac Bashevis Singer
Çeviren: Aslı Biçen
Editör: Darmin Hadzibegoviç / Ayça Sabuncuoğlu
Sayfa: 232
Fiyat: 46 TL (KDV’den muaftır.)
YKY Modern Klasikler / Öykü

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir