Işık Güner’in Türkçe’ye Çevirilen Doğanın Detaylarını Görmek Sergi Kitabı Çıktı!

Işık Güner’in Türkçe’ye Çevirilen Doğanın Detaylarını Görmek Sergi Kitabı Çıktı!


Bitki ressamı Işık Güner’in ilk baskısı 2019 yılında İspanya’da Parramon yayınevi tarafından yayımlanan Dibujo De Botánica (Botanical Illustration From Life) isimli kitabının İngilizce ve Fransızca çevirilerinin ardından Türkçe versiyonuyla paralel hazırlanan sergide, sanatçının kitabında yer alan çalışmaları ve dahası izleyiciler ile buluşuyor.

Çevre Mühendisliği eğitiminin ardından on yılı aşkın süredir bitki ressamlığı yapan Işık Güner, dünyanın birçok noktasında yabani bitkileri resmetmiş ve bitki koruma projelerinde yer almıştır. Son üç yıldır üzerinde çalıştığı ve Doğanın Detaylarını Görmek ismi ile Türkçe’ye çevirdiği kitabı, ülkemizde bilimsel bitki resmini teknikleri ile anlatan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Işık Güner’in, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı destekleriyle yayımlanan kitabı, bir bitkiyi resmederken uyguladığı yöntemleri detaylarıyla anlattığı kitabında Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarında yetişen doğal bitkileri tanıtıyor.

Ödüllü botanik sanatçısı Işık Güner bu kitapta, dünyanın dört bir yanından vahşi türlere bakma deneyimlerini, araştırmalarını nasıl yaptığını ve örneklerini nasıl oluşturduğunu canlı örneklerle paylaşıyor. Doğanın Detaylarını Görmek isimli kitap size kendi yolculuğunuzda rehberlik edecek, bitki örneklerini nasıl arayacağınızı gösterecek. Bilim ve sanat dünyasının arasında yer alan Işık Güner‘in illüstrasyonları, bilim insanlarının yıllardır araştırıp keşfettikleri değerli bilgiler hakkında farkındalık yaratmaya yardımcı oluyor ve yeni yetişen botanik sanatçılar için harika bir ilham kaynağı sağlıyor.

Kitabı almak için 9 Ocak 2021’e kadar Evin Sanat Galerisi’nde devam eden Doğanın Detaylarını Görmek isimli sergiyi veya ang.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 18 Aralık 2020 tarihine kadar Işık Güner’in imzalı kitaplarına sahip olmak için Evin Sanat Galerisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.