İsrailli Kuir Sanatçı Yael Meiry, Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisiyle KOLİ Art Space’te

KOLİ Art Space, 23 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında, İsrailli kuir sanatçı Yael Meiry’nin toplumsal inşa süreçlerini yıkan bedene bakışını yansıttığı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yael Meiry, Stone 8
Yael Meiry, Stone 8″ Silicon

Yael Meiry, on yılı aşkın bir süredir bedenlere bakıyor, çeşitli biçimlerdeki ilişkilerin kavramını ve nasıl kurulduğunu keşfederken insanlığı ve öznelliği, inşa edilmiş iktidar ve toplumsal ilişkiler bağlamında arıyor. “Artık Yalnız Kaldığımıza Göre” sergisinde bu keşfi sürdürmek için bir arzu nesnesi arayan Meiry, bütününden kopmuş, sembolik bedensiz parçalar olarak taşlara doğru çekiliyor. Taşların toplanması, kalıpların oluşturulması ve çeşitli malzemelerden heykellerin dökümünü içeren çalışma süreci sonunda titiz stüdyo fotoğrafları ile sonuçlanıyor ve sergi alanında, diğer görüntülerle birlikte sahneleniyor. Nesneler ve kavramların aralarındaki buluşma, sıradan olanın karmaşıklığını, yıkıcılığını ve cazibesini ortaya çıkarıyor.

Yael Meiry Hakkında

1982 doğumlu sanatçı, Tel Aviv’de yaşıyor ve çalışıyor. Fotoğrafı, politik ve sosyal meselelerin göstergeleri olarak biçim ve kimlik konularını sorgulamak için kullanıyor. Meiry, Hayfa Sanat Müzesi’nde ve Galeri 4’teki kişisel sergileri ile birlikte Herzliya Müzesi, Eretz İsrail Müzesi, Indie Galeri, HaMidrasha Galeri ve daha birçok mekânda grup sergilerine katıldı. Farklı misafir sanatçı programlarında ve sanat programlarında yer almasının yanı sıra, aralarında Mifal HaPais Konseyi ödülü, Asylum Arts ödülü, Rabinovich Vakfı ödülü ve LGBTQ sanat için Artiq ödüllerinin de sahibi oldu. Beş adet fotozininin yayınlanmasının ardından, oluşturduğu fotoğraf kitabı MOPLA Fotokitap Sergisi, İstanbul Photobook Festival, Chicago Sanat Kitabı Fuarı ve Artport Kitap Fuarı’nda gösterildi.


KOLİ Art Space
Rasimpaşa Mah. Yurttaş Sok. No:10/4 Kadıköy/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.